« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tam bir komedi

Türk futbolu bugün yeni patronu seçiyor. 223 delege yeni başkan ve yönetim kurulu için oy verecek. Ancak dün Ankara’da, Sheraton Otel’de yaşananlar, kulaklara fısıldananlar hepimizin yüzünü kızartacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Bakın dün Ankara’da neler yaşandı, neler konuşuldu;

Önceki gün geç saatlerde ve dün sabah saatlerinde Haluk Ulusoy ile Ayhan Bermek’in kurmayları biraraya geldi. İki aday da çekilsin, seçim ertelensin, Şenes Erzik başkan olsun önerisi yapıldı. Ancak bu teklif kabul edilmedi. Bermek ve ekibi Ulusoy’un çekilmesini talep etti. /images/100/0x0/55ea44bcf018fbb8f87506fa

Daha sonra Taban Birlikleri ile 2 ve 3. Lig temsilcileri biraraya geldi ve seçimlerin ertelenmesi karar aldı. Daha sonra Süper Lig kulüpleri (F.Bahçe ve Vestel Manisaspor dışında) yeniden biraraya geldi ve iki adayın çekilip seçimlerin ertelenmesini görüştü. Ancak ilk toplantıdan karar çıkmayınca ikinci toplantıya geçildi. Bu arada kulüpler Levent Bıçakcı’ya "Sen devam et" teklifini getirdiler. Ve kongre öncesi son dedikodu Ankara kulislerinde patladı.

Kulüpler adına 2 isim Melih Gökçek ve Mehmet Özhaseki saat 22.00 sularında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Bu görüşmede Erdoğan’ın, "Bu iş çok uzadı, bir an önce seçimi yapın ve artık bu çalkantılara son verin" dediği öğrenildi.

Kulüpler Birliği de dün gece biraraya geldi ve tüm üyelerini seçim konusunda serbest bıraktı.

İşte dün Ankara’da yaşananlar...

LEVENT BIÇAKÇI:

Beni zorla o koltukta oturtamazsınız

KULÜPLER çıkar yol bulamıyorlardı. Seçim ertelenmiyor, ne Ulusoy, ne de Bermek çekilme kararı almıyordu. Kulüp başkanlarından biri ortaya bir öneri attı, "Levent Bıçakcı ile görüşelim, onunla devam edelim" Seçimin erteleme olasılığı karşısında kimse çıkar yol bulamıyordu.

Bıçakcı ile Kulüp başkanları bir uzun bir görüşme yaptı. Bıçakçı’nın onlara yanıtı kısa ama kesindi;

- Seçim ertelenirse iş benim üzerime kalacak. Ben devam edemem. Beni zorla federasyon başkanlığı koltuğunda oturtamazsınız..

Başkanlar Bıçakcı’yı ikna edemediler. Bu kez devreye Hasan Doğan girdi;

- Devam et, kal bu şekilde..

- Ben kalamam.

HASAN DOĞAN:

Hani Ulusoy mezardan çıkardı

AYHAN Bermek’in ekibinde yer alan Hasan Doğan (HD) ve Haluk Ulusoy’un yanında hareket eden Cemal Aydın (CA), Futbol Federasyonu Başkanı Levent Bıçakcı’nın da katıldığı bir toplantıda genel kurulun ertelenmesini gündeme getirdi. Toplantı da şu diyaloglar yaşandı...

CA: Bu iş kötü boyutlara gidiyor. Biz Haluk Bey’i, siz de Ayhan Bey’i ikna edin. Seçimi erteleyelim.

HD: Tamam erteleyelim, ama sonra ne olacak?

CA: Şenes Erzik’i başkan yapalım.

HD: Bu saatten sonra olmaz. Hem Haluk Bey değil miydi, "Şenes Erzik aday olsun mezardan çıkar ben de aday olurum" diyen.

CA: Peki ne yapacağız?

HD: Haluk Bey çekilsin, Ayhan Bey tek başına seçime girsin.

CA: Kesinlikle olmaz, Ayhan Bermek varsa, Haluk Ulusoy da bu seçimde sonuna kadar olacak.

DELEGE BAĞIRDI:

Artık bana bir çift küpe takarsınız

KONGREDE en büyük sıkıntıyı 2 ve 3. lig delegeleri yaşıyordu. baskı ve stres altında bunaldıkça bunalıyorlardı. Başkan adaylarının delege ikna etme çabaları da ortaya inanılmaz görüntüler çıkıyordu. Bu tablolardan en ilginci Ankaragücü Kulübü Başkanı Cemal Aydın tarafından dile getirildi.

Haluk Ulusoy’un kurmay heyetinde bulunan Aydın, adını belirtmediği bir kulüp başkanının, Haluk Ulusoy’dan çok ilginç bir istekte bulunduğunu bildirdi. Aydın, "Ulusoy’u arayan bir başkan, ’efendim, sözümde duramıyorum. Artık dayanacak gücüm kalmadı. Sizin yüzünüze bakamayacağım. Oyumu Ayhan Bermek’e vereceğim. Bana bir çift küpe takın. Olmazsa etek yollayın’ dedi. Delegelere inanılmaz baskı yapılıyor. Ben böyle seçim görmedim" şeklinde konuştu.

3.LİGİN FERYADI:

Toroğlu’nun dediği gibi dansöze döndük

İKİ ve 3. Lig delegeleri ile Taban birlikleri kendi aralarında yaptıkları toplantıda genel kurulun ertelenmesi kararını aldılar. 2 ve 3. Lig temsilcileri bu kararı bugün yapılacak kongreye sunmaya karar verdiler. Teklifin kabul edilmesi halinde genel kurul ertelenecek.

Üçüncü lig temsilcileri, "Valiler, kaymakamlar, Belediye Başkanları arıyor. Oy için baskı yapıyorlar. Hatta elimizden imzalı kağıt aldılar. Bu bizim ve Türk futbolunun haysiyetini düşürüyor. Buna önlem almamız gerek. Verdiğimiz hiç bir sözü tutamıyoruz. Erman Toroğlu’nun deyimi ile dansöze döndük. İrademizi ve yüreğimizi konuşturmak istiyoruz. Bu nedenle seçimlerin iptali ve ileri bir tarihte yapılmasını istiyoruz" dediler. 2 ve 3. lig temsilcileri 223 delegeden 70’ini temsil ediyor.

Bermek: Çekilmem

SEÇİMİN
ertelenmesi kararına Ayhan Bermek hayır dedi. Bermek, "Ben çekilmem Bu iş için aylarca hazırlık yaptım. Listem bile hazır. Amerika’da kardeşini hastaneye ziyarete giden İhsan Kalkavan’ı listeye aldım. Ali Dürüst, Mahmut Özgener, gibi isimlerle yola çıktım. Hiçbir sıkıntım yok. Kimseden de icazet alarak çekilmem" diye konuştu.

Ulusoy: 200 oy alırdım

Haluk Ulusoy
, üçüncü bir isim adına yarıştan çekilmeye "Olur" dedi. Ancak Bermek kanadından gelen, "Hayır" yanıtı üzerine Ulusoy tüm kapıları kapadı. Ulusoy, "Önde olan benim, taviz veren benim. 3. bir isim çıksın, kaos yaşanmasın dedim. Ama olmadı. Ben rahat girsem 223 delegenin 200’nün oyunu alırım" diyerek kulis çalışmalarını hızlandırdı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz