Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Tam 469 milletvekili duble maaş alıyor

Oya BERBEROĞLU

Bizler için çalışıyorlar! Gece gündüz demiyorlar! Meclis'e uğramadıklarına bakmayın, dışarıdaki işlerinin yoğunluğundan!

Haftada iki gün Meclis'e ya gelirler ya gelmezler...

Kendileri için birşey istemezler! Sadece halk için varlar, onlar için mesai yaparlar! Gösterdikleri performansa(!) göre de milyarı aşkın maaş alırlar.

Geçen gün milletvekillerinin 1 Ocak'tan geçerli olan yeni maaşları açıklandı. 1 milyar 100 milyon lira.

Kıyaslamalar yapıldı. Örneğin bir vekilin maaşı 3 profesör, 3 genel müdür, 9 öğretmen, 5 kaymakam, 5 hakim, 12 memur maaşına bedel.

Daha bitmedi.

Bir de erken emeklilik var.

Milletvekilliğinden emeklilik çok kolay. Vekillerin aylık maaşları emekli maaşlarıyla beraber 1 milyar 624 milyon lirayı aştı böylece...

SSK'dan emekli olanların ayda ortalama 80 milyon lira aldıkları, Bağ-Kur emeklilerinin 30 milyon liraya talim ettikleri, primlerini ödemekte zorlanan 1.5 milyon Bağ-Kur'lunun mahkeme kapılarına düştüğü, emeklilerin vergi iadesi veya maaş kuyruklarda hayatlarını yitirdiği bir ülkede yaşıyoruz. Üstelik de kronik yüksek enflasyon var.

Hal böyle olunca milletvekillerinin 2 milyar liraya yaklaşan duble maaşları haklı olarak tepkilere yol açıyor.

Merak ettim.

Acaba kaç milletvekili, hem emekli maaşını (524 milyon 854 bin lira) hem de normal milletvekilliği maaşını alıyor diye.

Açıkçası, saflığımdan olsa gerek, duble maaş alanların sayısının yüksek olmadığını düşünüyordum.

Fena halde yanıldım...

Son dönem (20.) TBMM'sinde şu anda 539 milletvekili var. (11 kişi eksik. Ölüm veya istifa dolayısıyla)

Sıkı durun, bu milletvekillerinin 469'u milletvekilliğinden emekli de olmuş. Yani duble maaş alıyor. Bir ufak ayrıntı daha. Bu Meclis döneminde emekli olan vekil sayısı da 220.

Görüldüğü üzere 539 milletvekilinden sadece 70'i, devletten tek maaşa, yani ayda 1 milyar 100 milyon liraya talim ediyor. Bunların bir kısmı henüz erken emekli olmadığından veya süreyi (25 yıl) dolduramadığından, bir kısmı hak edip, ama emekliliği talep etmediğinden duble maaş alamıyor, almıyor.

Rahmetli Adnan Kahveci'nin kıyak emekliliği reddettiği gibi, vicdanen rahatsız olup da ekstra olarak emekli maaşını istemeyen vekil var mı acaba?

Ben de milletvekili olacağım... Ekmek elden su gölden olduğundan, gelecek garantisinden, 7 sülalemin iflah olacağından değil, rica ederim...

Her neyse...

DSP'li vekillere nacizane bir önerim var. Bir düzenleme yapsınlar, seçilip Meclis'e gelenler, fiilen milletvekilliği yapanlar emekli maaşı almasınlar. Nitekim memur emeklileri, tekrar kamuda kadrolu çalışmaya başlarlarsa, emekli maaşları otomatik olarak kesiliyor. Milletvekilleri için de bu geçerli olsun. Yeniden seçilip Meclis'e girdikleri anda, emekli maaşları kendiliğinden kesilsin. Türkiye'nin tasarrufa ihtiyacı var öyle değil mi? Ayrıca zaten ülke için çalışmıyorlar mı? Yapsınlar böyle bir güzellik...

Konuştuğum DSP'li vekiller sıcak yaklaştılar.

Devletten tek maaş alan 70 milletvekili

Güneş Taner, Adil Aşırım, Rüşdü Saracoğlu, Erkan Mumcu, Hakan Tartan, Tuncay Karaytuğ, Ahmet Piriştina, Gökhan Çapoğlu, Sedat Edip Bucak, Cevher Cevheri, Ufuk Söylemez, Miraç Akdoğan, İlyas Arslan, Fatih Atay, Turhan Alçelik, Kazım Arslan, Hikmet Aydın, Necmettin Aydın, Ali Rahmi Beyreli, Kadir Bozkurt, Çetin Bilgir, Sıtkı Cengil, Bayram Fırat Dayanıklı, Gürcan Dağdaş, Ömer Demir, Ahmet Demircan, Ahmet Arif Denizolgun, Hayrettin Dilekcan, Hasan Tekin Enerem, Celal Esin, Feti Görür, Teoman Rıza Güneri, Cafer Güneş, Haşim Haşimi, Metin Işık,

Tamer Kanber, Fikret Karabekmez, Ahmet Karavar, Saffet Kaya, Hayati Korkmaz, Ahmet Küçük, Göksal Küçükali, Sami Küçükbaşkan, Şeref Malkoç, Aydın Menderes, Abdulhaluk Mutlu, Yaşar Okuyan, Hasan Peker, Metin Perli, Erdoğan Toprak, Aydın Tümen, Kubilay Uygun, Nevzat Yanmaz, Halil Yıldız, Kazım Üstüner, Sabahattin Yıldız, İsmail Yılmaz, İlyas Yılmazyıldız, Bekir Yurdagül, Halil Çalık, Osman Çilsal, Mustafa İlimen, Bedri İncetahtacı, Bayar Ökten, Zülfükar İzol, Mustafa Hasan Öz, Faris Özdemir, Abdullah Özbey, İsmail Durak Ünlü, İsmail Özgün.X