Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Talip olduğumuz füzeye tam not

  Hürriyet Haber
  16 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 16 Eylül 1998 - 00:01

  İsrail, Türkiye'nin de satın almak istediği İsrail-Amerikan ortak yapımı Arrow-2 füzesavar füzelerini başarıyla denedi.

  Rum Yönetimi'nin Rusya'dan aldığı S-300'ler ve ABD'nin ünlü Patriot füzeleri gibi bir füzesavar sistemi olan Arrow-2'lerin atış testi, önceki gün İsrail'in Palmachim deniz üsünde gerçekleştirildi. Bilgisayar ekranında simülasyonla oluşturulan sanal hedefine kilitlendikten sonra 97 saniye süreyle Akdeniz üzerinde uçan Arrow-2, hedefine tam isabet kaydetti. Önümüzdeki günlerde gerçek hedeflerle denemelerin icra edileceği bildirildi.

  Şahap-3'lere karşı

  İsrail, Arrow-2 füzelerini İran, Irak, Libya ve Suriye gibi potansiyel düşmanların balistik füzelerine karşı savunma amaçlı olarak ABD ile birlikte geliştirdi. İsrail'i İran'ın geliştirdiği Şahap 3 füze sistemi korkutuyor. Önümüzdeki yıl denemesini beklen Şahap 3'ler 1300 km menzile sahip. Böylece İsrail İran'ın vuruş menziline giriyor. Körfez Savaşı sırasında Irak'ın attığı 42 Scud füzesine hedef olan İsrail'e derhal Amerikan Patriot füzeleri verilmiş, ancak bu sistemler Scud'lara karşı fazla etkili olmamıştı.

  Talibi çok

  İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, adını ok'tan alan Arrow-2'lerin testinin başarıyla sonuçlanması üzerine, ‘‘İsrail, vatandaşlarını dikta rejimlerinin tehtidinden koruyabilen uluslar arasında artık ön sıralarda yer almaktadır’’ dedi. Savunma Bakanı Yitzak Mordehay ise birçok ülkenin Arrow- 2 almak üzere talepte bulunduğunu belirtti. İsrail'in Arrow 2 satabilmesi için ABD'nin de onay vermesi gerekiyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı