Ege Haberleri

EGE

  Talihsiz Dilek hala şokta

  Hürriyet Haber
  25 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 25 Eylül 2000 - 00:01

  BÜYÜK bir sorumsuzluğun kurbanı olan doktor adayı Dilek Işık, yoğun bakımdaki 11'nci gününde Hürriyet Ege'yi kabul ederek yaşadığı dramı anlattı. Dilek, pet su şişesinin kapağını açarken, daha önceden açılıp açılmadığını hatırlamadığını söyledi. Oldukça üzgün ve yorgun görünen, yorgunluğu yüzünden ifade bile vermediğini söyleyen genç kız, konuşurken ağzının acıdığını belirtti. Hala acıları olduğunu ifade edip, konuşmakta da zorlandığını kaydeden Dilek Işık, eğitimim aksamasından da büyük üzüntü duyduğunu sözlerine ekledi. Doktor adayı genç kız, tedavisinin ne kadar süreceğini, ne zaman taburcu olacağını bilemediğini kaydetti. Dilek kendisine büyük acılar yaşatan, eğitimine ara vermesine yol açan sorumsuzluk hakkında her hangi bir şey konuşmayıp, ailesinin dava açacağını hatırlatmakla yetindi.

  ÖTE yandan doktorların Dilek'e moral olsun diye yoğun bakım koşullarındaki özel odaya alındığını, ancak mikrop kapmaması için ziyaretçi kabul etmediklerini belirten teyze Necmiye Düyen, yeğenini hastanelik eden olayda sorumluların saptanmasını istedi. Doktorların, Dilek'in en az bir ay daha yoğun bakımda kalacağını söylediğini kaydeden teyze Düyen, ‘‘Nasıl bir Türkiye'de yaşıyoruz. Bir yudum su, yeğenimi ne hallere düşürdü. Neye, kime güveneceğiz’’ diye isyan etti.

  SORUŞTURMA SÜRÜYOR

  YAPILAN endoskobik tetkik sonucunda ağzında, yemek borusu ve midesinde ikinci derecede yanık olduğu belirlenip, komplikasyon oluşmaması için antibiyotek tedavisine başlanan Dilek'in sağlık durumunun ilk günlere oranla iyi olduğu bildirildi. Tek kişilik yoğun bakım odasına alınan genç kızın vücudunda oluşan kızarıklıkların da ilaç tedavisinden kaynaklandığı öğrenildi.

  ÖTE yandan olaya ilk günden el koyan Bornova Cumhuriyet Savcılığı'nın başlattığı soruşturma sürüyor. Adli tıpta yapılan inceleme sonunda pet su şişesindeki sıvının baz özelliği olan kostik olduğunun ortaya çıkmasından sonra kostikin o şişeye nasıl ve kim tarafından koyulup, nasıl satışa sunulduğu araştırılıyor. Taraflar ise olayda sorumluluğun kendilerine ait olmadığını öne sürmüştü.

  IŞIK ailesinin dava açılması konusunda vekalet verdiği Avukat Gökhan Hızlı ise Savcılığın soruşturmasını tamamlamasını beklediklerini söyledi. Savcılığın dava açılmasına karar verdikten sonra tazminat davası açacaklarını belirten Hızlı, ‘‘Bir sürpriz olmazsa Savcılık tarafından ceza davası açıldıktan sonra girişimde bulunacağız. Kafetarya sahibinden işçilere, temizlik firması yetkilileri ile su şirketinin yetkililerinin de yer alacağı bir sanık listesi çıkabilir. Elbette tümü ceza alacak kişiler değil, beraat edenler olacak. Ancak Savcılığın davasıyla bizim tazminat rakamımız ve tazminat talep edeceğimiz kişi belli olacak’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı