Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Talihsiz bina

  Hürriyet Haber
  11 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 11 Aralık 2000 - 00:01

  Okulun Levent kampüsünün inşaatı 1994'te tamamlandı. Bu tarihte Şişli Terakki Lisesi tüm birimleriyle Levent'e taşındı ve Nişantaşı'ndaki binaları da tamamen boşaltıldı.

  Yeni binanın 3 katı alışveriş merkezi olurken, geri kalan kısım otopark haline getirilecek. İnşaat bittikten sonra D.B. İnşaat, yeni binayı 20 sene kullanacak ve karşılığında vakfa 2 milyon doları peşin olmak üzere toplam 80 milyon dolar ödeyecek.

  Haluk Arığ:Şişli Terakki Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

  BEŞ AYI KALDI

  Nevzat Ak hapisten çıktığında iş yeniden devam edebilir. Binanın yıkımı şu anda durmuş olabilir ama zaten büyük oranda tamamlandı. Ak'ın önümüzdeki Mayıs ayına kadar bize belediyeden imar tadilatını yaptırması, yani orayı iş merkezi olarak değiştirtmesi ve bize 500 bin dolar vermesi gerekiyor. Sonra da projeyi belediyeye onaylatıp bize bu sefer 1 buçuk milyon dolar daha verecek. Bizim cebimizde 2 milyon dolarlık teminat mektubu var. Eğer yükümlülüklerini yerine getirmezse avukatlarımız ilgilenecek.

  ÜÇ MÜTEŞEBBİSİN KÖTÜ KADERİ

  Terakki Vakfı ile bir anlaşma yaparak buranın projesini üstlenen D.B. İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ'nin sahibi Nevzat Ak, tutuklanarak cezaevine kondu. Nevzat Ak'a ait Nevak şirketinin sahibi gözüktüğü D.B. İnşaat'ın, geçtiğimiz Ağustos ayına kadar ikinci ortağı da bankasına el konulan Dinç Bilgin'di. Binanın otopark işletmecisi Süleyman Namver ise bir trafik kazasında hayatını kaybetti.

  HAKSIZ KAZANÇ SUÇLAMASI

  Bina ile ilgili tartışma ilk olarak Şişli Terakki Vakfı Mezunları Derneği Başkanı Yetkin Gürsel ve Sabetaycılık üzerine yazdığı kitap ve makalelerle tanınan Ilgaz Zorlu tarafından gündeme getirildi. Gürsel ve Zorlu, okulun yönetiminden sorumlu Terakki Vakfı yönetimini, bu okulun bulunduğu araziyi değerlendirmeyerek okulu zarara uğratmak ve kendilerine haksız kazanç sağlamakla suçladılar.

  Terakki Vakfı'na ait Şişli Terakki Lisesi'nin Nişantaşı'ndaki eski okul binasının akıbeti müteşebislerin başlarına gelen olaylar nedeniyle meçhul.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı