Dünya Haberleri

  Taliban'dan Holbrooke'a: Saldırılar hediyemiz

  A.A.
  18.08.2009 - 10:03 | Son Güncelleme:

  Pakistan'ın kuzeybatısındaki Svat Vadisi'nde hafta sonu düzenlenen intihar saldırıların sorumluluğunu Taliban üstlendi.

  Taliban saldırıların, Pakistan'ı ziyaret eden ABD'nin Afganistan ve Pakistan özel temsilcisi Richard Holbrooke'a militanların hala güçlü olduğu mesajını vermek için düzenlendiğini açıkladı.

  AP haber ajansını arayan Taliban sözcüsü Muslim Han, saldırıların Holbrooke'un ziyareti sırasında meydana gelmesinin raslantı olmadığını söyledi. Han, “Bombalı saldırılar, Holbrooke'a bir hediyeydi. Taliban yokedilemez” dedi. Han, saldırıların, ordunun gözaltında öldürdüğü militanların intikamını almak için düzenlendiğini öne sürdü. Ordu ise gözaltındaki militanların öldürüldüğü iddialarını yalanladı.

  Cumartesi ve Pazar günü düzenlenen saldırılarda 7 kişi ölmüştü. Ülkenin kuzeybatısında bugün düzenlenen intihar saldırısında da 7 kişi hayatını kaybetti. Cuma günü Pakistan'a gelen Holbrooke'un pazar günü Svat'ın en önemli kenti olan Mignora'ya gideceği açıklanmış ancak, gezi kötü hava koşulları nedeniyle iptal edilmişti.

  BEYTULLAH MESUD'UN KOMUTANLARINDAN BİRİ YAKALANDI

  Polis yetkilileri, Beytullah Mesud'un en yakın adamlarından birinin tedavi gördüğü hastanede yakalandığını açıkladı. El Kaide ile de bağlantılı olan Kari Sayfullah adlı komutanın, sorgulama sırasında Güney Veziristan'daki bir Amerikan hava saldırısında yaralandığını söylediği aktarıldı.

  Öte yandan, Sünni Sipahi-i Sahabe örgütü liderinin uğradığı suikast sonucu hayatını kaybettiği bildirildi. Polis yetkilileri, Ali Şer Haydari adlı liderin ölümünün ardından yanlılarının bir otobüs ve benzin istasyonunu ateşe verdiğini açıkladı. Haydari'nin örgütü Şiilere yönelik saldırılarıyla biliniyordu. ABD Dışişleri Bakanlığı, örgütü 2003 yılında terörist olarak tanımlamıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı