Dünya Haberleri

  Taliban’la masaya

  Hürriyet Haber
  07.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere, Afganistan’da savaş kazanmanın mümkün olmadığı görüşünden hareketle Taliban ile masaya oturulması için NATO müttefiklerine baskı uyguluyor. İngiliz komutan Carleton Smith’in "Bu savaş kazanılamaz" açıklamasının ardından BM’nin Afganistan’daki özel temsilcisi Kai Eide, "Bu savaş askeri yöntemlerle kazanılamaz. Bütün tarafların katılacağı diyalog da dahil siyasi çözüm şart" dedi.

  AFGANİSTAN’daki İngiliz birliklerinin komutanı Tuğgeneral Mark Carleton-Smith’in, bu ülkede kesin bir askeri zaferin mümkün olmadığı, Taliban’ın uzun vadede çözümün bir parçası olabileceği şeklindeki açıklamasının paralelinde, İngiliz hükümeti de sorunun siyasi ve diplomatik yoldan çözümü için müttefiklerine baskıyı artırdı.

  İngiliz Guardian gazetesi, Londra yönetiminin yanı sıra, diplomat, asker ve istihbarat yetkililerinin de İngiliz komutan Carleton-Smith’in sözleri ışığında bölgedeki NATO müttefikleriyle hükümetleri nezdinde gizli girişimlerde bulunduğunu yazdı.

  İngiliz yönetiminin tutumundaki değişikliğe, Taliban ile sürdürülen savaşın çıkmaza girmesi ve Kabil hükümetinin zayıflığı ile hükümet yetkililerinin karıştığı yolsuzlukların artmasının neden olduğu ifade ediliyor. General Carleton-Smith, çatışmanın sona ermesi için diplomasiye ağırlık verilmesi gerektiğini savunmuş, "Bu savaşı kazanamayacağız" demişti.

  Hayal kırıklığı

  İngiliz komutanın açıklaması, Afganistan yönetimini kızdırırken, Savunma Bakanı Abdülrahim Vardak da bu sözlerden ötürü hayalkırıklığına uğradıklarını bildirdi. Vardak, bu açıklamaları Carleton-Smith’in kişisel görüşleri olarak değerlendirdiğini söyledi. Vardak, "Afgan hükümetinin ve uluslararası toplumun tümünün ana amacı, bu terörü bozguna uğratabilmek ve başarılı olabilmektir" diye konuştu.

  Ancak İngiliz komutanın ardından dün BM’den de benzer bir mesaj geldi. BM’nin Afganistan’daki özel temsilcisi Kai Eide, Kabil’de düzenlediği basın toplantısında başarının ancak siyasi çözüm arayışıyla mümkün olabileceğini söyledi. Eide "Bu savaş askeri yöntemlerle kazanılamaz. Bütün tarafların katılacağı diyalog da dahil siyasi çözüm şart" dedi.

  Afgan yetkililer Taliban’la buluşmuş

  AFGAN yetkilileri ile Taliban temsilcilerinin, Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile geçen ay iftar yemeğinde bir araya geldikleri iddia edildi. Devrik Taliban yönetiminin eski Pakistan Büyükelçisi Abdülselam Zaif, Kral Abdullah’ın kendisini de bu yemeğe davet ettiğini, Suudi Arabistan’daki yemeğe, Afgan hükümet yetkilileri ve Taliban temsilcilerinin yanısıra Hizb-i İslam örgütünün lideri, eski Başbakan Gülbeddin Hikmetyar’ın bir temsilcisinin de katıldığını söyledi.

  ABD’nin terör şüphelilerini tuttuğu Guantanamo Üssü’nde 4 yıl kalan Zaif, tarafların yemekte birbirleriyle konuştuklarını, ancak Afganistan ile ilgili hiçbir sorunun gündeme gelmediğini bildirdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı