Gündem Haberleri

  Taliban: Küçük düşmektense ölürüz

  Hürriyet Haber
  01.12.2001 - 11:41 | Son Güncelleme:

  Eski İslamabad büyükelçisi Zaif, Taliban liderlerinin küçük düşmektense ölmeyi yeğlediğini ve Kandahar`ı sonuna kadar savunma emri verildiğini belirtti.

  Taliban`ın eski İslamabad büyükelçisi Abdüsselam Zaif, Kandahar`ın barışçı yollardan Peştun kabile şeflerine geçişi konusundaki haberlere tepki olarak yaptığı açıklamasında, ``Son adama kadar Kandahar`ı savunmaya karar verdik`` dedi.

  Merkezi Pakistan`da bulunan Afgan İslami Haber Ajansı`na (AIP) demeç veren Zaif, ``Kandahar`ı kimseye teslim etmiyoruz. Yönetimimiz, küçük düşmektense ölmeyi tercih ediyor`` dedi ve Taliban lideri Molla Ömer`in herkese savaş emri verdiğini ve ``İmansızların kuvvetleri önünde diz çökmeyin`` dediğini söyledi.

  Zaif, konuşmasının sonunda Pakistan sınırıyla Kandahar arasında kalan Tahtapul bölgesinde Kuzey İttifakı ile çatışmalar olduğunu söyledi, ancak ayrıntı vermedi.

  TALİBAN: KANDAHAR HALA DENETİMİMİZDE
     
  Taliban, Afganistan`ın güneyinde elindekalan son yer olan Kandahar`ın denetiminin hala kendilerinde olduğunu açıkladı.

  Taliban liderlerinden Tayyip Ağa, gece gündüz devam eden havadan bombardımanlara rağmen kentin kontrolünün tamamiyle kendilerinde olduğunu söyledi.

  ABD`nin 7 Ekim`de başlattığı Afganistan operasyonu 56. gününe girerken, Pakistan`ın Çaman sınır kapısına ulaşan görgü tanıkları, Amerikan B-52 bombardıman uçaklarının gece boyunca Kandahar ve Spin Boldak civarlarında yoğun bombardımanda bulunduklarını kaydetti.

  Bu arada, ABD`nin, Kandahar`ın güneybatısında operasyon üssü olarak kullanacağı uçak pistine konuşlandırdığı yaklaşık bin deniz piyadesinin alarmda olduğu ve Taliban`a karşı savaşta yeni emirleri beklediği belirtildi.

  Pakistanlı bir istihbarat yetkilisi ise Taliban komutanlarının, Kanadalı gazeteci Ken Hechtman için 2 milyon rupi (33 bin dolar) fidyetalep ettiğini öne sürdü.

  Adını gizli tutan yetkili, ``Montreal Mirror`` gazetesi için çalışan serbest gazeteci Hechtman`ın hangi grubun elinde olduğunu Taliban`ın açıklamadığını söyledi.

  Taliban, Hechtman`ı 27 Kasım Salı günü gözaltına aldığını, ancak ertesi sabah serbest bıraktığını, bir taksiyle Pakistan`a giderken kaçırıldığını iddia ederken; diğer kaynaklar, gazetecinin halen Taliban`ın elinde olduğunu öne sürüyor.

  AIP: BOMBARDIMANDA EN AZ 30 SİVİL ÖLDÜ
     
  Afgan İslami Haber Ajansı (AIP), Kandahar yakınlarındaki Amerikan bombardımanında en az 30 sivilin öldüğünü duyurdu.

  AIP`deki haberde, Kandahar ile Spin Boldak`ı birbirine bağlayan karayolunun bombalanması sırasında en az 30 sivilin öldüğü, Amerikan bombardımanında 5 otobüs, bir araç ve 4 traktörün hedef alındığı belirtildi.

  Haberde, bu karayolunun bugün birçok kez hedef alınarak bombalandığı belirtilirken, ölen sivillerin sayısı bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

  TALİBAN, AMERİKAN UÇAĞI DÜŞÜRDÜĞÜNÜ ÖNE SÜRDÜ
     
  Taliban, Kandahar yakınlarında bir Amerikan savaş uçağını düşürdüğünü öne sürdü.  Taliban`ın eski Pakistan Büyükelçisi Molla Abdüsselam Zaif, ``Taliban, ABD`nin Kandahar havaalanına yönelik şiddetli bombardımanı sırasında, bu öğleden sonra bir Amerikan jetini düşürdü`` dedi.
    
  ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Taliban`ın Kandahar yakınlarında bir Amerikan uçağını düşürdüğü yolundaki haberi yalanladı.

  CIA BAŞKANI TENET PAKİSTAN`DA  
     
  Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkanı George Tenet`in, gizli görüşmelerde bulunmak üzere Pakistan`ın başkenti İslamabad`da olduğu öğrenildi.

  Adı açıklanmayan Pakistanlı bir yetkili, Tenet`in İslamabad`da olduğunu ve Taliban ve Usame Bin Ladin`e karşı yürütülen operasyon hakkında Pakistanlı meslektaşlarıyla gizli görüşmeler yapacağını söyledi. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı