Dünya Haberleri

DÜNYA

  Taliban infazı

  Hürriyet Haber
  22 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 22 Temmuz 2007 - 00:09

  Taliban militanları, rehin aldıkları iki Alman’ı dün öldürdüğünü duyurdu. "Almanya, ülkemizdeki askerlerini çekmeleri yönündeki çağrımızı sonuçsuz bıraktı" diyen Taliban sözcüsü, rehinelerin birkaç saat arayla öldürüldüğünü açıkladı. Şimdi gözler, Taliban’ın bugün öldüreceğini açıkladığı 23 Güney Koreliye çevrildi.

  AFGANİSTAN’da hafta içinde bir Türk konvoyunu ilk kez hedef alan Taliban militanları, çarşamba kaçırdıkları iki Alman rehineyi dün öldürdüğünü bildirdi. Taliban, 5 Afgan ile birlikte kaçırılan Almanların salıverilmesi karşılığında, Almanya’nın NATO kapsamında görev yapan birliklerini çekmesini istemişti.

  ’CESETLERİ BEDAVA’

  Taliban ayrıca, iki Almanla beraber kaçırılan 5 Afgan rehineyi de öldürdüğünü açıkladı. Taliban sözcüsü Kari Yusuf Ahmedi, öldürülen 5 Afgan rehine arasında parlamento başkan yardımcısı Arif Nurzay’ın kardeşinin de bulunduğunu belirtti. Ahmedi, "Öldürülenlerin aileleri cesetleri almaya gelebilir. Bu bedava" diye konuştu.

  Ancak Afganistan Dışişleri Bakanlığı, Taliban’ın 2 Alman rehineyi istekleri yerine getirilmediği için öldürdüğüne ilişkin haberleri yalanladı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sultan Ahmed Bahin, geçen çarşamba kaçırılan rehinelerden birinin kalp krizinden öldüğünü, diğerinin hayatta olduğunu öne sürdü. Sözcü, ellerindeki bilgilerin böyle olduğunu belirtti. Taliban’a bir yalanlama da Almanya’dan geldi. Almanya Dışişleri Bakanı Franck-Walter Steinmeier, rehinelerden sadece birinin içinde bulunduğu esaret koşullarına dayanamadığı için öldüğünü, diğerinin hayatta olduğunu belirtti.

  KORELİLER DE ENDİŞELİ

  Alman rehineler gibi Kabil-Kandahar otoyolunda kaçırılan ve çoğu 20-30 yaşlarındaki Evanjelik Hıristiyan gönüllülerden oluşan 23 Güney Koreli’nin durumu da kritik. Taliban sözcüsü Ahmedi, cezaevindeki 23 Taliban’ın serbest bırakılmaması durumunda Güney Koreli rehinelerin bu sabah öldürüleceğini söyledi.

  Güney Kore’nin Devlet Başkanı Ru Mu-Hyun, plandıkları gibi yıl sonunda bu ülkeden çekileceklerini yineledi. Koreli askeri yetkililer de, Afganistan’dan apar topar çıkmanın mümkün olmadığını açıkladı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı