Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Taliban: Hastane bombalandı 15 ölü

  Hürriyet Haber
  09 Kasım 2001 - 07:34Son Güncelleme : 09 Kasım 2001 - 07:34

  ABD savaş uçaklarının, bugün şafak sökerken Taliban kuvvetlerinin cephedeki mevzilerini bombaladığı bildirildi.

  Afganistan`daki bu son bombardımanın, 34 günden beri süren hava operasyonu sırasında yapılan en şiddetli bombardımanlardan bir olduğu ve en az 40 bombanın, Taliban kuvvetlerinin cephedeki mevzilerine düştüğü belirtildi.

  Bombardımanın Taliban mevzilerine 5-6 kilometre uzaklıktaki Cebel Üs Sarac kentinden de hissedildiği ve yerel saatle 06:00`da meydana gelen 4 şiddetli patlamanın etkisiyle kentte zeminin sarsıldığı, pencerelerin birbirine çarptığı ifade edildi.

  Öte yandan, ABD savaş uçaklarının Kabil üzerinde de saatlerce uçtukları, kente 8-9 bomba attıkları belirtildi.Ayrıca Kabil`in dış mahallelerine 5-6 füze isabet ettiği kaydedildi. Ancak yetkililer, meydana gelen zarar ve kayıplar konusunda henüz bilgi sahibi olmadıklarını ifade ettiler.

  Bu arada, dün gece Kandahar kentindeki bombardıman sırasında sivillerin öldüğü bildirildi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Taliban`ın Enformasyon Bakanı Abdül Hanan Himat, ``Kandahar`daki Mirvais Mina Hastanesi`ne bir bombanın isabet etmesi sonucu 15 kişi öldü ve 25 kişi de yaralandı`` dedi.  

  85 PAKİSTANLI MİLİTAN ÖLDÜ

  ABD'nin Afganistan'a karşı hava harekatı başlatmasının ardından Taliban'a destek vermek için bu ülkeye geçen 85 Pakistanlı militanın hava akınlarında öldüğü bildirildi.

  İslami Cihat Hareketi sözcüsü Ebu Okaşa,  BBC'ye militanların Perşembe günkü bombardımanda Mezar-ı Şerif yakınlarındaki alanda öldüklerini açıkladı. Okaşa ölenlerin arasında örgütün iki üst düzey komutanının da bulunduğunu belirtti.

  Son sekiz gününü bölgede geçirdiğinin altını çizen Okaşa, Taliban'ın, Kuzey İttifakı saldırılarına karşı inanılmaz bir direnç gösterdiğini de iddia etti.

  Örgütünün bölgedeki varlığının konumunu ve koşulları ile ilgili bilgi vermeyi rededen  Okaşa, Taliban'ın başlattığı 'Cihat' sürdüğü müddetçe destek vermeye devam edeceklerini bildirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı