Gündem Haberleri

  Taliban’dan bu kez kaçamadı

  Hürriyet Haber
  08.09.2013 - 01:29 | Son Güncelleme:

  Müslümanlığa geçmeyi reddettiği için Taliban militanları tarafından esir alınan, kaçmayı başardıktan sonra hikâyesini anlattığı “Kabuliwala’nın Bengalli Karısı” isimli kitabı “best-seller” (çok satanlar) listesine giren ve 2003 yılında sinemaya aktarılan Hint yazar Sushmita Banerjee, Afganistan’da 20 kez ateş edilerek öldürüldü.

  Afgan yetkililerin açıklamasına göre Taliban militanları, geçen çarşamba gecesi 49 yaşındaki Sushimita’nın ülkenin güneydeki Şarana şehrinde kaldığı evini basıp Afgan işadamı kocasını ve çocuklarını esir aldı. Militanlar daha sonra yazarı saçlarından dışarı sürükleyip ateş ederek öldürdüler. Yazarın cesedi, evin yakınında bir medresenin bahçesinde bulundu.

  TALİBAN SÖZCÜSÜ REDDETTİ

  Afgan polisi, Banerjee’nin Taliban’dan kaçışını anlattığı kitabı ve ünü nedeniyle öldürüldüğünü açıkladı. Hindistan hükümeti de olayı kınadı. Nabanita Dev Sen isimli yazar arkadaşı “Kitabında Taliban’ı rahatsız eden şeyler yazmıştı. Afganistan’a dönerek hayatını riske attı. Cesur fakat aklı başında bir karar değildi” dedi. Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid ise suçlamaları reddederek “Mücahitlerin Hint kadının öldürülmesine karıştığı haberleri doğru değil. Suçluların kim olduğunu bilmiyoruz” dedi.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı