Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Taliban: Afgan güçlerine sızdık

  Hürriyet Planet
  18 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 17 Ağustos 2012 - 17:49

  Afganistan'da Taliban örgütünün lideri Molla Ömer Muhammed, örgüt militanlarının Afgan polis ve ordusunun içine sızdığını ve ABD önderliğindeki koalisyon güçlerine artan sayıda kayıp verdirdiklerini söyledi.

  Ramazan Bayramı öncesi haber kurumlarına bir mesaj yollayan Molla Ömer, örgüt militanlarına Afgan sivillerin hayatını ve mülklerini koruma çağrısında da bulundu.

  Afgan yetkililer yaptıkları açıklamada, Taliban militanlarının güvenlik kurumlarının içine sızdığını, bu yüzden de son zamanlarda saldırı ve kayıpların arttığını kabul etmişti.

  BM, Afganistan'da bu yılın ilk altı ayında öldürülen aralarında 34 yabancı askerin de bulunduğu bin 145 kişinin dörtte üçünden fazlasının Taliban tarafından öldürüldüğünü belirtiyor.

  2 ABD ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜX

  Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) sözcüsü Jamie Graybeal, Ferah vilayetindeki Kinisk kentinde 5 gün önce uluslararası koalisyonun eğitim programına kabul edilen bir Afgan güvenlik görevlisinin, Amerikalı askerlere ateş açtığını söyledi.

  Graybeal, saldırıda 2 Amerikalı askerin yaşamını yitirdiğini, saldırganın ise öldürüldüğünü belirtti.

  Afganistan'da yılbaşından bu yana, Afgan ulusal güvenlik güçlerine ait üniforma giyen saldırganlar tarafından 36 NATO askeri öldürüldü.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı