Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Talebi C-4’e bağlamak hak arama değil

  Hürriyet Haber
  23 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 23 Ekim 2011 - 00:24

  TBMM Başkanı Cemil Çiçek, talep ve protestoları demokratik kanallardan gündeme getirmek yerine C-4 patlayıcısına bağlamanın hak arama ya da özgürlük olamayacağını söyledi.

  Memur-Sen’in dün düzenlediği “Uluslararası Anayasa Kongresi”nde konuşan Çiçek, “Denilir ki her sabah taze bir başlangıçtır. Günümüzün hız dünyasında, sorunları zamanında çözmediğimiz takdirde her sabah yeni bir sorunun da başlangıcıdır” dedi.

  AK Parti’ye açılan kapatma davası örneğini vererek, “İktidar olma sorumluluğunu taşıyanlar bile bir gün, bir ay sonrasını göremiyorsa bu anayasadan kaynaklanan siyasal istikrarsızlık olduğunu vurgulamak isterim. Türkiye demokratik kurallar içinde iyi yönetilecekse mutlaka bu anayasa sorununu çözmesi gerekecektir” yorumunu yaptı.

  Çiçek şöyle devam etti:

  Cinayet, vahşet

  “Sorunları tartışarak değil, konuşarak değil, talepleri, beklentileri, protestoları demokratik kanallar üzerinden gündeme getirmek ve hak aramayı bu çerçevede sürdürmek yerine ‘Ben devletten şunları isterim, ama olmadığı takdirde bu taleplerimi C-4 patlayıcısına bağlarım’ derseniz, bu hak arama değildir, özgürlük değildir. Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde böylesine vahşete, cinayete kimse itibar etmez, kimse bunlara cevaz veremez. 2 yaşındaki çocukları öldürerek, masum kadınları, ihtiyarları kurşuna dizerek, insanların kanını dökerek hak talep ediyorsanız, demokrasilerde buna imkân olmaz. Bu cinayettir, vahşettir, Anayasalar, devletin meşru imkânları, gücü, hukuku buna imkân vermez.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı