Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Talat'ın ABD ziyaretine Rum yorumu

  LEFKOŞA (A.A)
  26 Ekim 2005 - 14:41Son Güncelleme : 26 Ekim 2005 - 14:41

  Kıbrıs Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın ABD ziyaretini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AB devlet ve hükümet başkanları gayrı resmi toplantısına katılacak olmasını “propaganda içerikli atak” olarak niteledi.

  Yakovu, Rum radyo televizyonuna (RİK) yaptığı açıklamada, ”Ankara'nın propaganda içerikli planlamaları çerçevesinde, Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümüne katkıda bulunmaya hazır olduğu görüşü kullanılmaya çalışılıyor” dedi.

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün, “şu anın, Kıbrıs sorununa esaslı bir çözüm bulunması için adımlar atılması zamanı” olduğu yolundaki açıklamasını da yorumlayan Yakovu, “Türk hükümeti, içerik olmaksızın arzu dile getiriyor. Genel açıklamalara rağmen, Türk hükümeti müzakere etmeye, Kıbrıs Rum tarafının, Annan planında değişiklik yapılması gerektiği şeklindeki taleplerine saygı göstermeye hazır olup olmadığını söylemedi” dedi.

  Bu arada Rum yönetiminin, Talat'ın ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'la yapacağı görüşmeyi “yakın takibe aldığı” belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı