« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Talat'a startta söyledi

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Massa'ya ödülü KKTC Cumhurbaşkanı Talat’ın vereceğini, “Protokolden kimin gelip gelmeyeceği henüz belli değil” diyerek Formula yöneticilerden sakladığını söyledi. Ödül işini Talat’a da yarışlar başlarken söyledi. Öneriyi duyan Talat, “Sizi sıkıntıya sokmayayım” dedi.

ANKA
SON GÜNCELLEME

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Formula 1 PO Türkiye Grand Prix’inin galibi Felipe Massa’nın ödülünü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın vermesinin, kendi fikri olduğunu ve tartışma olmaması için yarış başlayıncaya kadar bunu hem Talat’tan hem de Formula yöneticilerinden sakladığını açıkladı.

Formula yöneticilerinin bir gece önceden ödül verecek ismi sorması üzerine Hisarcıklıoğlu, “Protokolden kimin gelip gelmeyeceği henüz belli değil” diyerek, Talat sürprizini son ana kadar sakladı.

“SİYASİ TARTIŞMA OLMASIN DİYE SAKLADIM”

Ödülü Talat’ın verişinin perde arkasını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Benim fikrim”di dedi. Geçen hafta Talat’ı yarışlara davet ettiğini ifade etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın salı günü bir misafiri olacağı için yarışlara gelemeyeceğini bildirdiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Ödülü Talat’ın vermesini düşündüm fakat açıklamadım, açıklasaydım işin içine siyaset girecekti, verir-veremez tartışması olacaktı, yarışlar başlayıncaya kadar sakladık” diye konuştu.

TALAT: SIKINTIYA SOKMAYAYIM

Ödülü Talat’ın vermesini kendisine dahi söylemediklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, yarışlar başlarken, Talat’a teklif götürdüklerini bildirdi. Hisarcıklıoğlu, Talat’ın. “Sizin için uygunsa olur. Ancak sizi sıkıntıya sokmayayım” dediğini aktardı. Hisarcıklıoğlu’nun sorun olmayacağını söylemesi üzerine Talat, ödülü vermekten memnun olacağını söyledi.

FORMULACILARA PROTOKOL OYALAMASI

Formula yöneticilerinin bir akşam önceden yarışın galibine ödül verecek ismin belirlenmesini istediğini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Protokolden kimin gelip gelmeyeceği belli değil” dediğini aktardı. Hisarcıklıoğlu, Formula yöneticilerine ödülü Talat’ın vereceğini yarışlar başlarken söylediklerin kaydetti.

"TEPKİYİ YANSITMADIK"

Formula yöneticilerinin tepki gösterdiği iddialarına karşılık, “Hiç kimse bir şey söylemedi” diyen Hisarcıklıoğlu, “O zaman yöneticilerin tepkisi size yansımadı öyle mi?” sorusuna da “Yansısa da yansıtmadık” yanıtını vererek, tartışmayı kendi içlerinde çözdüklerini ifade etti.

Ödül sürprizi ile 203 ülkede yayınlanan yarışmada tüm ekranlarda Talat’ın yer aldığını ve “KKTC Cumhurbaşkanı” diye sunulduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, buna yarışmayı dünya çapında izleyen yaklaşık 2 milyar kişinin tanıklık ettiğini ifade etti. KKTC’nin gündeme gelmesinin uluslararası arenadaki önemine işaret eden Hisarcıklıoğlu, AB sürecinde, Kıbrıs’ın yoğun olarak tartışıldığı 2003 yılında KKTC’ye bir çıkartma yaparak dönemin Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a açık destek verdiklerini de anımsattı.

“PUTİN’E DE SÜRPRİZ YAPMIŞTIM”

KKTC’ye verdiği desteği benzer bir sürprizle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önünde gerçekleştirdiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Bir buçuk sene önce, Putin’in önünde, yanıma aldığım Kıbrıs Sanayi Odası Başkanı’na konuşma yaptırdım. Orada da yine önceden tasarlamıştım. Böylece ambargonun kaldırılması isteği Putin’in önünde dillendirilmiş oldu. Putin de buna karşılık destek vereceğini açıkladı. Bir hafta sonra, Güney Kıbrıs Rum Kesimi bakanları soluğu Moskova’da aldı" dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz