Talat: Yatırıma gelin KKTC daha da büyüsün

Hürriyet Haber
24 Şubat 2006 - 20:25Son Güncelleme : 24 Şubat 2006 - 20:25

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, TÜSİAD’da görüştüğü işadamlarına, "Kıbrıs Türk ekonomisi ciddi büyüme eğilimi içinde. Siz de yatırıma gelin, büyüme sürecimize katkıda bulunun" çağrısı yaptı.

KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türk Sanayici ve İşadamları Derneği’ni (TÜSİAD) ziyaret ederek, 2004’de yüzde 25, 2005’te ise yüzde 10-15 civarında ekonomik büyüme yakalayan KKTC’ye destek çağrısında bulundu. TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Divan Üyeleri ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile biraraya gelen Talat, Kıbrıs Türk ekonomisinin ciddi bir büyüme eğilimi içinde olduğunu belirtti. Büyüme sürecinin devam ettiğini kaydeden Talat, "Türk işadamlarının, Türk sermayesinin bu sürece katkısı olmasını tabii ki istiyoruz. Türk sermayesinin Kıbrıs’ta yatırım yapması, hem onlar için kazançlı, hem Kıbrıs Türk ekonomisinin büyümesini sağlayacak bir aktivite olacaktır" dedi.

RUMLARLA REKABET: Talat, Kıbrıs Türk ekonomisinin, yıllarca hiçbir şekilde izole edilmemiş, Kıbrıs’taki siyasi nedenlerle büyük ölçüde desteklenmiş Kıbrıs Rum ekonomisi ile rekabet etmek zorunda kaldığını belirterek, şunları söyledi: "Tabii bu rekabet birinin diğerini alt etmesi değildir. Çünkü hedef ülkenin, ulusların birleşmesi ise bu ekonominin de birleşmesiyle olacaktır. Bu da ekonomiler eşit ya da birbirine yakın olursa sancısız gerçekleşir. Kıbrıs Türk tarafı olarak çözüm vizyonumuzu koruyoruz. Hatta ilerletiyoruz. Türkiye’nin son dönemde ortaya koyduğu eylem planını da destekliyoruz. Eylem planının ve bizim vurguladığımız gibi bu girişimler bütünlükçü bir çözümün yerini tutmuyoruz. Bütünlükçü çözüm gündemimizin birinci maddesi. Ancak gelişmiş, güçlenen, rekabetçi bir ekonomiye ihtiyacımız var. Devlet düzeyinde katkı zaten var. İş dünyasının da ilgisi olsun istiyoruz. TÜSİAD da yakın ilgi gösteriyor. Sadece ekonomik değil, siyasal sorunlarımıza da eğiliyor."

TÜSİAD’IN KATKISI VAR: Türkiye’nin Kıbrıs ve Kıbrıs sorununu anlaması ve doğru politikaların belirlenmesinde TÜSİAD’ın girişimlerinin büyük etkisi olduğunu söyleyen Talat, şöyle konuştu: "Kıbrıs Türk halkının haklı, doğru, birleştirmeye yönelik çağdaş barışçı politikasını uluslararası alanda özellikle Avrupa’da anlatma ve böyle bir bilinç oluşturmada TÜSİAD’ı bizim sivil toplum örgütlerimizle yakın ilişkisi oldu."

Kişi başına 10 bin dolar gelirimiz var

MEHMET Ali Talat, Kuzey Kıbrıs’ta yaşanan ekonomik gelişimleri şöyle anlattı: "Ekonomi ihracatta değil, ama hizmet sektörü ağırlıklı bir büyüme yaşıyor. Kişi başı ulusal gelir 10 bin dolar. İzolasyonların kaldırılması AB’nin söz verdiği doğrudan mali yatırımların getireceği ferahlamadan ziyade, Kıbrıs’ın geleceğinin AB’de olduğu ve adanın birleşme ihtimaline yönelik inanç özellikle turizm alanındaki yatırımları artırdı."

Turizm yatırımlarında hedef 1 milyar dolar

KKTC Ekonomi ve Turizm Bakanı Derviş Deniz, Kuzey Kıbrıs’a 2005 yılında yapılan turizm müracaatları bedelenin 250 milyon dolar olduğunu söyledi. Derviş Deniz, 80-90 milyon dolarlık kısmın 2005’te gerçekleştiğini, kalanların ise 2006’da hayata geçeceğini belirterek, "Yeni açılacak bölgelerle turizm yatırımlarının gerekli sermaye akışı olduğu takdirde 1 milyar dolara çıkması öngörülüyor" dedi.

Sabancı: Siyasi çözüm KKTC’ye yatırımı artırır

TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, KKTC konusunda yapılan açılımları aynen desteklediklerini hatırlatarak, "En son Türk Dışişleri Bakanlığı’nın eylem planı açılımını da destekledik. Türk sermayesinin özellikle turizmde ilgisi artıyor. Siyasi konuların da çözüme ulaştırılmasıyla Türk sermayesi için daha fazla yatırım olanakları oluşur" dedi.

ABD ile ticaretin gelişmesini  bekliyoruz

MEHMET Ali Talat, ABD’li firmaların Kuzey Kıbrıs’ta doğrudan ticari girişimler yapmasına yönelik Washington Post Gazetesi’nde çıkan haberi şöyle değerlendirdi: "ABD ile ticarette, ticaretin yasal zemini bakımından ciddi bir sorun yoktur. ABD ile ticaretin gelişmesini bekliyoruz. Ama bu yarın olacak bir şey değil."
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı