Dünya Haberleri

  Talat ile Tasos yeniden buluşuyor

  LEFKOŞA(ANKA)
  03.08.2006 - 14:09 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Rum yönetimi, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un görüşmesi için, Rum liderinin BM'nin aracılığıyla Talat'a bir mektup gönderdiğini açıkladı.

  KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ise “ellerine ulaşmış bir mektup olmadığını” bildirdi. Talat, bununla birlikte, Rum tarafının sunduğu önerilerde, iki liderin liste ve komite çalışmalarının sonuçlandırılması amacıyla 10 Ağustostan sonra buluşması öngörüsünün yer aldığını söyledi.

  Rum yönetimi sözcüsü Hristodulos Pashiardis, iki liderin bir araya gelmesi için Papadopulos'un gönderdiği mektupta, yapılacak görüşmede, iki tarafın Kıbrıs sorununun özüne ilişkin tartışılacak konularla ilgili listeyi teati ettikten sonra gelişmeleri gözden geçirme ve değerlendirmenin talep edildiğini kaydetti.

  Talat'ın söz konusu davete olumlu baktığını ifade eden Pashiardis, görüşmenin zamanının belli olmadığını söyledi.

  TALAT'IN AÇIKLAMASI

  Cumhurbaşkanı Talat ise bir kabulü sırasında, gazetecilerin konuyla ilgili sorusu üzerine, “Papadopulos'tan mektup almadım. Yoldaysa bilmiyorum. Ama elimize ulaşmış bir mektup yok” dedi.

  Talat, Rum yönetiminin Kıbrıs sorununun özüne ilişkin listeler ve teknik komitelerin oluşturulmasıyla ilgili öneri paketinde, çalışmaların sonuçlandırılması amacıyla iki liderin 10 Ağustostan sonra bir araya gelmesinden söz edildiğini kaydetti.

  Cumhurbaşkanı Talat, “Mektupla değil, liste teatisi için bize verilen kağıtların bir tanesinde liderlerin 10 Ağustostan sonra bir araya gelebileceği söyleniyor. Kesinleşmiş değil, ancak Kıbrıs Rum tarafının 10 Ağustostan sonra böyle bir görüşme öngörüsü var. Teklif değil, bir öngörü” diye konuştu.

  Başka bir soru üzerine, Rum yönetiminin bu buluşma önerisinin Türk tarafınca derhal kabul edildiğini kaydeden Talat, “Papadopulos ile görüşmekten kaçmayan Türk tarafının her zaman görüşmeye hazır olduğunu” söyledi.

  Talat, Türk tarafının liste teatisinin dahi liderler düzeyinde yapılması önerisinde bulunduğunu, ancak Rum tarafının bunu istememesinden dolayı çalışmanın müsteşar düzeyinde yapıldığını belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı