Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Talat 28 Ekim'de ABD'ye davet edildi

  LEFKOŞA (A.A)
  17 Ekim 2005 - 18:06Son Güncelleme : 17 Ekim 2005 - 18:06

  ABD Dışişleri Bakanlığı, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ı, 28 Ekim'de ABD'ye davet etti.

  Davet, Cumhurbaşkanı Talat'ın, bu sabah makamında kabul ederek görüştüğü, ABD Dışişleri Bakanlığı Güney Avrupa İşleri Daire Başkan Yardımcısı Douglas Silliman tarafından iletildi.
    
  Talat ve Douglas, bir saat süren görüşmenin ardından basına açıklama yaptı. Douglas, ABD Dışişleri Bakanı'nın davetini iletmek üzere ziyareti gerçekleştirdiğini belirtti ve bundan mutlu olduğunu söyledi.
    
  Douglas, davetin, ABD'nin Kıbrıs'ta çözüm arayışının bir parçası olduğunu vurguladı.
    
  TALAT: ÇOK OLUMLU GELİŞME

  Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da, daveti, Kıbrıslı Türklerin sesini duymak bakımından “çok olumlu bir gelişme” olarak niteledi. Kıbrıslı Türkleri dinlemek ve onları anlamak için atılacak her adımın çok olumlu olduğunu kaydeden Talat, ABD davetinin de bu yönde olumlu bir adım olduğunu söyledi.
    
  “Kıbrıs Türk toplumundaki büyük değişimi anlamak için çok önemli bir gelişme” diyen Talat, Kıbrıs Türklerinin 24 Nisan 2004 referandumunda olumlu oy kullandığına işaret ederek, bu nedenle izolasyonların kaldırılması gerektiğinin altını çizdi.
    
  Talat, ABD Dışişleri Bakanı'na bu konuları ve Kıbrıs Türk toplumundaki büyük değişmeyi anlatacağını belirtti.
    
  Cumhurbaşkanı Talat, bir soru üzerine, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın programının uygun olması halinde, kendisiyle görüşeceğini söyledi.

  VASİLİU: TAKTİK DEĞİŞTİRMEZSEK BUNU BAŞKA DAVETLER DE İZLEYECEK
    
  Kıbrıs Rum yönetiminin eski lideri Yorgo Vasiliu, Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'u Kıbrıs konusunda girişim üstlenmeye çağırarak, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın ABD'ye davet edilmesine atıfta bulundu ve “Girişim üstlenmez ve taktik değiştirmezsek bunu başka davetler de izleyecek” dedi.

  Rum yönetiminin bekle-gör tutumu izlediğini belirterek, bunu eleştiren Vasiliu, “Kısa zamanda inisiyatif alınmaması durumunda sonucun taksim olacağını” söyledi. Vasiliu, “Önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde çözüm olmaması durumunda taksimin yasallaşacağını” ifade etti. Vasiliu, “Papadopulos, Kıbrıs Türk toplumu lideri Mehmet Ali Talat'ın ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice tarafından Washington'a davetinden hoşnutsuzluk belirtmiş olabilir. Ancak girişim üstlenmez ve taktik değiştirmezsek bunu başka davetler de izleyecek” diye konuştu.
    
  Bu arada, Vasiliu, Birleşik Demokratlar Hareketi'nin (EDİ) başkanlığını Mihalis Papapetru'ya devretti.
    
  EDİ'nin dün yapılan kurultayında, Yorgo Vasiliu üç dönem parti başkanlığını yürüttüğü için tüzük gereği yeniden aday olmadı ve tek aday olan Mihalis Papapetru başkanlığa seçildi. Yorgo Vasiliu da partinin fahri başkanlığına seçildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı