KAYSERİ HABERLERİ

Talas'ın değerleri koruma altına alınıyor

DHA
19 Nisan 2016 - 14:56Son Güncelleme : 19 Nisan 2016 - 14:57

Talas'ın değerleri koruma altına alınıyor

DHA

KAYSERİ, (DHA) - TALAS Belediyesi kültürel değerlerini korumak, restore etmek ve geleceğe taşımak için yeni koruma amaçlı imar çalışması başlattı.

Talas Belediyesi ilçenin tümünde yer alan tarihi dokuyu ayağa kaldırmak için harekete geçirmek için aralarında harita mühendisi, arkeolog, peyzaj mimarı, sanat tarihçisi, restorasyon uzmanı ve şehir plancısı gibi alanında uzman isimlerin yer aldığı 12 kişilik ekip ile çalışmalara başladı. Mevcut planın yetersiz kalması ve tarihi dokunun korunması için yürütülen yeni imar amaçlı koruma planı çalışmasında yer alan ekip, il olarak tarihi mahallelerde incelemelerde bulundu. Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu'nun da yer aldığı incelemelerde, tarihi dokunun son durumu tespit edilmeye başlandı.Talas'ın tarihi zenginliklere sahip turizm kenti olduğunu belirten Başkan Palancıoğlu, yaptığı değerlendirmede: " Talas tarihi ve kültürel eserleriyle önemli bir ilçemiz. Kayseri'nin tarihi altyapısı en kuvvetli ilçelerin başında geliyor. Maalesef bu eserlerimizin birçoğu tahrip olmuş durumda. Bunların ayağa kaldırılarak turizme kazandırılması için koruma amaçlı imar planını yeniden düzenlemeye başladık. Bu kapsamda Ankara'daki uzmanlardan ve belediyemizden oluşan geniş bir ekip çalışıyor. Öncelikle analiz çalışmasını tamamlayıp, daha sonra yapılması gerekenlerle ilgili planlamalar yapacağız. Talas Belediyesi olarak tarihi eserlerimize sahip çıkıyoruz. Bunları hem inanç, hem de kültür turizmi kapsamında Talas'a ve Kayseri'ye kazandıracağız."Ekipte yer alan Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Tunçer, "Tarihi Talas'ta Ali Saip Paşa Sokağının restore edilerek ayağa kaldırılması çok iyi bir örnek. Talas'ın geri kalan kısmının da korunması ve restorasyonuyla ilgili koruma planı çalışmalarını ekip olarak yapacağız. Aslında Talas, UNESCO dünya mirası listesine girecek kadar önemli kültürel ve arkeolojik bir kenttir." ifadelerini kullandı. İlk etap koruma amaçlı imar planı çalışmasının 6 ayda tamamlanması öngörülüyor.

FOTOLU

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Talas'ın değerleri koruma altına alınıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Nisan 2016 tarihinde saat 14 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Talas'ın değerleri koruma altına alınıyor haberi güncellenecektir.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:03
  • Guneş
   05:50
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:37
  • Akşam
   19:33
  • Yatsı
   21:06
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı