ANTALYA HABERLERİ

Talasemide farkındalık projesi

DHA
15 Mayıs 2017 - 13:39Son Güncelleme : 15 Mayıs 2017 - 13:40

Talasemide farkındalık projesi

DHA

 

ANTALYA, (DHA) - 'TALASEMİLİ Gençlere Daha Kaliteli Bir Yaşam Sunmak İçin Endokrin Komplikasyonlarının Tanı ve Tedavisi' Avrupa Birliği Projesi, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (AEAH) tanıtıldı.

Cumhuriyet Konferans Salonu'ndaki tanıtım toplantısı, Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk, Antalya Kamu Hastaneleri Birliği (Antalya KHB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz ve sağlık çalışanlarının katılımıyla gerçekleştirildi. Programda; Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı Başkanı ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Duran Canatan, AEAH Proje Koordinatörü Doç. Dr. Esin Yılmaz, proje ortakları Antalya Talasemi Derneği'nden Tolga Mete, projenin İtalya Koordinatörü Prof. Dr. Vincenzo de Sanctis, Antalya Valiliği Avrupa Birliği Dış İlişkiler Bürosu Koordinatörü Baki Karaçay sunum yaptı.

Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı-AKHAV koordinatörlüğünde 2 yıl süreyle Antalya'da uygulanacak projenin toplam bütçesi 196 bin Euro olarak belirlendi. Proje, Antalya Valiliği, AEAH, Akdeniz Kan Hastalıkları Derneği, İtalya'dan Casa di Cura Quisisana ve Bulgaristan'dan Specialized Hospital for Active Treatment of Children ile Prof. Ivan Mitev Sofia sağlık kuruluşu tarafından yürütülecek.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz yaptığı konuşmada, "Projeyle Türkiye ve Avrupa'dan 20 doktor ve hemşire İtalya'da talasemi konusunda eğitici eğitimi alarak ülkelerinde pilot eğitimler başlatacak. Projeyle, talasemi hastalarının daha iyi takip ve tedavi edilmeleriyle hayat standartlarının ve yaşam sürelerinin yükseltilmesine yönelik mobil aplikasyonların da geliştirilmesi öngörülüyor. Ayrıca eğitim materyalleri ve rehberler geliştirilerek toplumda talasemi hakkında farkındalığın ve tedavide başarı oranının arttırılması hedeflenmekte" dedi.

Toplantının ardından Prof. Dr. Duran Canatan ve Prof. Dr. Vincenzo de Sanctis, AEAH Başhekim Vekili Uz. Dr. Olgun Keskin, proje koordinatörü Doç. Dr. Esin Yılmaz, Sağlık Bakım Hizmetleri Müd.Yrd. Türkan Pınar Dirican'ın eşliğinde AEAH Çocuk Hematoloji Kliniğini ziyaret etti.

FOTOĞRAFLI

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Talasemide farkındalık projesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Mayıs 2017 tarihinde saat 13 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Talasemide farkındalık projesi haberi güncellenecektir.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:28
  • Guneş
   06:11
  • Öğle
   13:11
  • İkindi
   16:55
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:21
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı