Gündem Haberleri

  Talabani’yi vurduk

  Hürriyet Haber
  24.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bir süre önce Kuzey Irak'ta gerçekleştirdiği sınır ötesi harekatın ardından, dün de Türk jetleri bölgeyi bombaladı. Bombardıman Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB), Kuzey Irak'ta bozulan ateşkesten sonra işgal ettiği bölgelere yönelik olarak gerçekleştirildi.

  Türkiye'nin hava harekatı, Talabani birliklerinin PKK ile birlikte geçen cuma günü Kuzey Irak'ta çizilen ateşkes sınırını geçerek, Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) kontrolündeki bölgeye yerleşmesinin ertesinde ortaya çıktı. Türkiye, Talabani'yi işgal ettiği bölgeden geri çekilmesi için önce ikna yöntemini denedi ve ‘‘çekilmezse güç kullanabileceğini’’ bildirdi. Talabani'nin çekileceğine ilişkin söz vermesine karşılık, sözünü tam olarak yerine getirmediği öğrenildi.

  Türk jetleri dün öğle saatlerinden itibaren gerçekleştirdikleri harekatın Talabani'nin işgal ettiği toprakları da kapsadığı öğrenildi. Buna karşılık, Türk yetkililer dün akşam harekatın Talabani'ye yönelik değil, bölgedeki PKK mevzilerine yönelik olarak gerçekleştirildiğini belirttiler.

  CEPHANELİKTE PATLAMA

  Mesut Barzani'ye bağlı radyo, Celal Talabani'nin karargâhının bulunduğu Süleymaniye Kenti yakınlarındaki Kalaçulan bölgesinde bulunan KYB peşmergelerine ait silah ve mühimmat deposunda patlama olduğunu bildirdi.

  Radyo, ölen ya da yaralanan olup olmadığı hakkında bilgi alınamadığını, Talabani'ye bağlı peşmergelerin, patlamanın meydana geldiği bölgede birçok evi aradıklarını, şüpheli gördükleri kişileri gözaltına aldıklarını belirtirken, bölgeden kaçmaya çalışan IKDP'li halkın yolunu keserek, çoğunu öldürdüklerini ve hapse attıklarını öne sürdü. Talabani'nin radyosu ise sivil halka eziyet edildiği yolundaki haberleri yalanlarken, aksine, IKDP'li peşmergelerin sivil halka eziyet ettiği, son 10 günde 1700 ailenin Barzani denetimindeki bölgelerden kaçarak, Talabani denetimindeki ‘Soran Bölgesi’ne göç ettiğini savundu. Talabani'nin radyosunda dün sabah yayınlanan bir yorumda ise Türkiye ve Barzani ağır dille suçlandı. Yorumda, Türkiye'nin, Irak Kürdistanı olarak nitelendirilen Kuzey Irak'taki Kürt ulusal hareketine olumsuz tavrını sürdürmesi halinde, bölgede silahların susmayacağı vurgulanarak, bölgedeki Kürtler arasındaki çatışmalardan Ankara'nın sorumlu olduğu iddia edilerek şöyle denildi: ‘‘Başı sıkıştıkça, Saddam veya Türkiye'den medet uman Barzani, yanlış yolda olduğunu anlamalı, dış güçlerin desteğinde zafere ulaşamayacağını bilmelidir. Barzani gerçekten bölgede kalıcı barıştan yana ise, siyasi ve adil yöntemlerin, askeri çözümden çok daha iyi olduğunu kavramalıdır.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı