Dünya Haberleri

  Talabani PKK'lıların kaçırılmasına karşı

  ANKA
  01.07.2007 - 12:24 | Son Güncelleme:

  Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Washington Temsilcisi Kubat Talabani, Türkiye’de büyük tartışma yaratan, ABD’li düşünce kuruluşu Hudson Enstitüsü'nce düzenlenen konferansta Amerikalılar'dan PKK Yöneticilerinin kaçırılması önerisinin geldiğini, kendisinin de bu öneriye karşı çıktığını söyledi.

  Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin oğlu olan Kubat Talabani, babasının liderliğindeki KYB’nin internet sitesine yaptığı açıklamalarda Hudson senaryosunun PKK yöneticilerini kaçırmak için hazırlandığını ve senaryoda Kubat Talabani'nin de yer aldığı şeklindeki haberlerin doğru olmadığını açıkladı.

  TOPLANTIYA WASHİNGTON KONSOLOSLUĞU'NDAN İKİ TEMSİLCİ KATILDI

  Kubat Talabani, 13 Haziran 2007 tarihinde Hudson Düşünce Kuruluşu tarafından düzenlenen konferansa katıldığını, ancak iddia edildiği gibi sınır ötesi operasyon ve PKK yöneticilerini kaçırma gibi bir senaryoda yer almadığını savunarak şöyle dedi:

  "Amerika Savunma ve Dışişleri Bakanlıkları temsilcileri ile Türkiye'nin Washington Konsolosluğu Askeri bölümünden iki temsilcinin katıldığı bu toplantıya ben de Kürdistan Bölge Hükümeti'nin temsilcisi olarak hükümetin mesajını iletmek için katıldım.”

  Konferansta, "Amerikalılardan, Kürdistan Bölge Hükümeti'nin PKK'nın bazı yöneticilerini tutuklayıp Türkiye'ye teslim ederse, acaba Türkiye'deki sorunu çözer mi? şeklinde bir öneri geldiğini” söyleyen Talabani şöyle devam etti:

  "Türkiye'nin Washington Konsolosluğu Askeri bölümündeki temsilcilerinden biri bu öneriye karşı çıktı. Ben de böylesi bir önerinin çözüm olmayacağını savunarak karşı çıktım ve Kürdistan Bölge Hükümeti'nin böylesi bir operasyona katılmayacağını açıkladım. Türkiye'nin Kürdistan Bölge topraklarını PKK'ya karşı kullanmasına da izin vermeyeceğini söyledim."

  “PKK TÜRKİYE’NİN İÇ SORUNU”

  Talabani, Kürt Bölgesel Hükümeti'nin Amerika'daki temsilcisi olarak daima sınır ötesi askeri operasyonların çözüm olmayacağını ve PKK sorununun Türkiye'nin bir iç sorunu olduğunu savunduğunu belirterek PKK sorununun, askeri güç kullanarak değil, diyalog ve siyasi yollardan çözüme kavuşturulacağına inandığını ifade etti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı