Dünya Haberleri

DÜNYA

  Talabani ile Baykal arasında ‘Sınır ötesi harekat' tartışması

  İhsan DÖRTKARDEŞ/ (DHA)
  02 Temmuz 2007 - 10:26Son Güncelleme : 02 Temmuz 2007 - 10:26

  CENEVRE'deki Sosyalist Enternasyonal Konsey Toplantısı öncesi verilen yemekte Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile CHP lideri Deniz Baykal arasında sınır ötesi operasyon ile ilgili tartışma çıktığını öne sürdü

  Talabani’nin lideri olduğu Kürdistan Yurtsever Birliği’nin internet sitesindeki iddiaya göre, 28 Haziran'daki yemeğe Sosyalist Enternasyonal Dönem Başkanı Yorgo Papandreu, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Lübnan’daki Dürzi toplumu lideri Velid Canbolat, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile birlikte 30 lider katıldı. Yemekte, önce gelecekteki Sosyalist Enternasyonal konsey toplantısının nerede yapılacağı konusu üzerinde duruldu. Talabani, toplantının Kuzey Irak'ta yapılmasını önerirken liderlerin çoğu bu öneriyi olumlu karşılarken bunun gelecekteki toplantı için mümkün olmayacağıni söyledi. Yorgo Papandreu, Talabani’yi konuklara ‘Sosyalist Enternasyonal’in en eski demokratı ve özgürlükçü mücadelecisi’ olarak tanıtırken, “Şu an sayın Talabani’nin yeni Irak’ta demokrasi, ulusal birliği sağlamasında önemli bir rolü vardır” derken, Talabani’den Irak’ın durumundan söz etmesini istedi. Talabani, Irak’ın olumlu yönlerini anlatırken, “Irak, en kötü diktatörlükten kurtuluşu sonrası, bu ülkenin halkları özgürlük ve demokrasi ile buluştu. Federal ve demokratik Irak’ın düşmanlarına inat, 3 kez seçimler yapıldı. Parlamento, anayasa ve üç başkanlık için yapılan seçimlere halkın yüzde 70’i katılım sağladı” dedi.

  Talabani, işçi ve memur ücretlerine zam yapıldığını, Kuzey Irak’ta büyük gelişmeler kaydedildiğini, serbest pazar ve terörizmle mücadelede büyük oranda üstünlük sağlandığını belirtirken ülkesinde henüz toplumsal liderlik oluşmadığını, Devlet Başkanlığı, Başbakanlık ile birlikte dörtlü bir komisyonun oluşturulması konusunda adımlar atılmasına rağmen, Sünni Araplar hala karar mekanizmasında kendilerinin geri planda tutulduğunu düşündüğünü söyledi. Talabani, liderlerden Irak’ı siyasi ve manevi olarak desteklemelerini, Irak’ın eski borçlarının silinmesi için hükümetlerini teşvik etmelerini istedi.

  CHP lideri Baykal’ın bunu desteklemeyerek, Irak’ın terör ihraç eden bir bölge haline getirildiğini, PKK’yi da buna örnek gösterdi. Baykal, Irak hükümeti’nin PKK’yi kınamaya hazır olmadığını da söyledi. İddiaya göre bunun üzerine Avrupa Parlamentosu’ndaki Sosyalist Grup Başkanı Papandreu, “Irak’a saldırı sizi felakete götüreceğini, Irak’a da bela getireceğini bilmen gerekiyor. Tüm dünyayı karşınıza alırsınız” dedi.

  Irak Devlet Başkanı Talabani de Baykal'a, “Askeri saldırı, Türkiye’yi felakete sürükler. Sınır ötesi bir operasyon, normal bir piknik veya bir seyahat yapmaya benzemez. Irak’ın terör ihraç eden bir merkez haline geldiği doğru değildir. Aksine, Irak terörizmin kurbanı olmuştur. Irak Kürtleri savaşla da olsa Türkiye’ye yardım etmiştir. Türk ordusunun 25 yıllık savaşı beyhudeydi. Bu sorunun çözümü siyasidir. Kendini sosyal demokrat olarak gören ve Sosyalist Enternasyonal’in önemli ilkelerinden birini ihlal ederek, barışçıl, siyasal ve toplumsal çözüm yerine askeri saldırıyı talep etmesi beni şaşırttı. Irak, PKK sorununun çözümü için Irak, Türkiye ve ABD arasında oluşturulan 3’lü komisyonda yer alıyor. Fakat, çok ilginçtir ki, bu komisyon şimdiye kadar Irak heyetinden birinin Kürt olduğunu gerekçe gösteren Türkiye toplayamamıştır. Irak’a böyle davranırsa hiç ilişki olmayacaktır demektir. Çünkü, Irak Devlet Başkanı Kürttür, lrak Dışişleri Bakanı da Kürttür.”

  KYB, Baykal'ın buna ne yanıt verdiğine ilişkin bilgi vermedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı