Gündem Haberleri

  Talabani için kapı aralandı

  Uğur ERGAN / ANKARA
  06.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara, Ahmet Necdet Sezer’in davet etmemesi nedeniyle göreve başladığından bu yana Türkiye’ye gelemeyen Irak’ın Kürt kökenli Cumhurbaşkanı Celal Talabani’ye kapılarını açıyor.

  Ankara, 31 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da yapılması planlanan Genişletilmiş Irak Toplantısı’na, Talabani’nin gelişine yeşil ışık yaktı. Dışişleri Bakanı Ali Babacan İstanbul’daki toplantıya Talabani’nin gelip gelmeyeceğinin sorulması üzerine şunları söyledi: "İstanbul’daki genişletilmiş Irak toplantısına davetimiz, muhatap ülkelerin dışişleri bakanlarına yazdığım mektuplarla oldu. Ancak her ülke hangi seviyede katılacağına kendisi karar verecek. Eğer bir ülkenin hükümet başkanı ya da devlet başkanı katılmayı arzu ederse, tabii ki bundan çok büyük bir memnuniyet duyarız."

  KÖŞK DE SICAK BAKIYOR

  Çankaya Köşkü kaynakları da konu doğrudan Irak’ı ilgilendirdiği için toplantıya Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari’nin yanı sıra Devlet Başkanı Talabani’nin gelme olasılığının bulunduğunu belirttiler. Bir kaynak konuyla ilgili şunları söyledi: "Toplantıyla ilgili son hazırlıklar, Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın Ramazan Bayramı ve öncesi Ortadoğu’ya yapacağı ziyaretlerden sonra tamamlanacak. Irak’tan daha yüksek düzeyde temsilci gelmesi de mümkün olabilir. Çünkü toplantı Irak’ı ilgilendiriyor."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı