Dünya Haberleri

  Talabani - Baykal söz düellosu

  SÜLEYMANİYE(ANKA)
  02.07.2007 - 10:31 | Son Güncelleme:

  KYB’nin internet sitesi, Sosyalist Enternasyonal Başkanlık Divanı'nın üye parti liderleri onuruna verdiği resmi yemekte Irak Devlet Başkanı Talabani ile CHP Genel Başkanı Baykal arasında geçtiği belirtilen söz düellosunu yazdı. Baykal’ın açıklamalarını çok kısa, Talabani’nin sözlerini ise çok uzun aktaran siteye göre, Baykal, Irak'ın terör ihraç eden bir bölge haline getirildiğini belirterek, bunun bir örneği olarak da PKK’yı gösterdi. Talabani ise, “Askeri saldırı, Türkiye’yi felakete sürükler. Sınır ötesi bir operasyon, normal bir piknik veya bir seyahat yapmaya benzemez” dedi.

  Celal Talabani’nin lider olduğu KYB’nin internet sitesine göre, 28 Haziran akşamı Sosyalist Enternasyonal Başkanlık Divanı'nın üye parti liderleri onuruna verdiği resmi yemekte Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal arasında söz düellosu yaşandı.

  Cenevre kaynaklı haberde, 30 kadar sosyalist liderin katıldığı yemekte ilk önce gelecekteki Sosyalist Enternasyonal Konsey toplantısının nerede yapılacağı konusu üzerinde durulduğu, Talabani’nin de toplantının Kuzey Irak’ta yapılmasını önerdiğini kaydetti. Sosyalist liderlerin çoğunun, bu öneriyi hoş karşılamakla birlikte gelecekteki toplantının orada yapılmasının belki mümkün olmayacağı dile getirdikleri belirtildi.

  KYB sitesine göre, yemekteki konuşmalar özetle söyle oldu :

  Sosyalist Enternasyonal Dönem Başkanı Yunanistan eski Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Başkan Talabani’yi konuklara Sosyalist Enternasyonal’in en eski demokratı ve özgürlükçü mücadelecisi olarak tanıttırken “Şu an sayın Talabani’nin yeni Irak’ta demokrasi, ulusal birliği sağlamasında önemli bir rolü vardır” dedi.

  Papandreu, Talabani’den özgürce Irak’ın durumundan söz etmesini istedi. Bunun üzerine Talabani, Irak’taki durumun olumlu ve olumsuz yönlerini dile getirirken ”Irak, en kötü diktatörlükten kurtuluşu sonrası, bu ülkenin halkları özgürlük ve demokrasi ile buluştu. Federal ve demokratik Irak’ın düşmanlarına inat, 3 kez seçimler yapıldı” dedi.

  Kürt bölgesi’nde büyük gelişmelerin kaydedildiğini, serbest pazar ve terörizmle mücadelede büyük oranda üstünlük sağlandığını ifade eden Talabani, siyasi ve manevi olarak federal-demokratik Irak’ın desteklenmesini, eski borçlarının silinmesi için hükümetlerini teşvik etmelerini istedi.

  Haberde yemekte hazır bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal dışındaki tüm liderlerin, Talabani’nin Irak’taki misyonunu övdüğü ve Irak konusundaki taleplerini desteklediği kaydedildi.

  "BAYKAL ŞÖVENİST TUTUM TAKINDI” İDDİASI

  KYB sitesi, Baykal’ın, daha sonra, “şövenist" bir tutum içine girerek Irak’ı eleştirmeye başladığını belirtti. Baykal, konuşmasında Irak'ın terör ihraç eden bir bölge haline getirildiğini kaydederek bunun bir örneği olarak da PKK’yı gösterdi. Baykal, ayrıca Irak hükümeti’nin PKK’yı kınamaya hazır olmadığını da söyledi.

  Haberde Talabani, Baykal’ın suçlamalarına yanıt vermeden önce, Avrupa Parlamentosu’ndaki Sosyalist Grup Başkanı'nın söz alarak “Sana söylüyorum Deniz Baykal, Irak’a saldırı sizi felakete götüreceğini, Irak’a da bela getireceğini bilmen gerekiyor. Tüm dünyayı karşınıza alırsınız” dediği de savunuldu.

  TÜRKİYE ÜÇLÜ KOMİSYONU “KÜRT VAR” DİYE TOPLAYAMADI

  Celal Talabani ise “Askeri saldırı, Türkiye’yi felakete sürükler. Sınır ötesi bir operasyon, normal bir piknik veya bir seyahat yapmaya benzemez. Irak'ın terör ihraç eden bir merkez haline geldiği doğru değildir. Aksine, Irak terörizmin kurbanı olmuştur” diye konuştu. Talabani PKK ile ilgili olarak da şunları söyledi:

  “Irak Kürtleri savaşla da olsa Türkiye’ye yardım etmiştir. Türk ordusunun 25 yıllık savaşı beyhudeydi. Bu sorunun çözümü siyasidir. Kendini sosyal demokrat olarak gören ve Sosyalist Enternasyonal’in önemli ilkelerinden birini ihlal ederek, barışçıl, siyasal ve toplumsal çözüm yerine askeri saldırıyı talep etmesi beni şaşırttı.”

  KBY sitesine göre Celal Talabani şöyle devam etti:

  “Irak, PKK sorununun çözümü için Irak, Türkiye ve Amerika arasında oluşturulan 3’lü komisyonda yer alıyor. Fakat, çok ilginçtir ki bu komisyonu şimdiye kadar Irak heyetinden birinin Kürt olduğunu gerekçe gösteren Türkiye toplayamamıştır. Irak’a böyle davranırsa hiç ilişki olmayacaktır demektir. Çünkü, Irak Devlet Başkanı Kürttür, Irak Dışişleri Bakanı da Kürttür.”

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı