« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Taktiksel başarı

HER iki takımın da geçen haftaki maçlarına bakıldığında, kağıt üzerinde Beşiktaş’ın favori olduğunu söyleyebilirdik. Fakat Beşiktaş’ın favori olması da, Trabzon’un sahadaki oyun anlayışına bağlıydı.

RÜŞTÜ REÇBER
SON GÜNCELLEME

Trabzon, Bursa maçında kalabalık savunma anlayışı içerisinde rakibe alan bırakmayan, tehlikeli bölgede de rakibe yakın oynayan anlayışla sahadaydı. Beşiktaş karşısında da bunları tam anlamıyla uygulayabilirlerse, puan veya puanlar almaları sürpriz sayılmayacaktı. Trabzon, Beşiktaş’ın pas trafiğine dayalı, hızlı oyun düşüncesini ancak böyle bozabilirdi. Şota dersine o kadar iyi çalışmış ki, orta alan ve tehlikeli bölgede Beşiktaş’ın etkili isimlerine şans tanımaması gerekiyordu. Takımı da bu anlayışı yerine getirdi.


DEĞİŞİKLİK ŞARTTI


İlk yarıda, ilk 10 dakika dışında Beşiktaş her ne kadar topa çok sahip olup orta alanda presle topları kazansa da, bir türlü Trabzon’un oyun anlayışını çözemedi. Bununla beraber Trabzon, çok top kaybı yapmasına karşın Beşiktaş kalesine gitmeyi de son yarım saatte başardı. İkinci yarıda Şenol Hoca’dan hamleler beklerken, çıkan kadronun aynı olması Şota’nın işine geldi. Bu karmaşık oyunu çözebilecek tek isim Oğuzhan’ı ön bölgeye çıkarıp bence Olcay’ın yerine de Necip’i sokmalıydı. Trabzon’un golü, Beşiktaş adına planları alt üst ederken, bence hakem hatasından dolayı gelen gol şansları oldu.
Erkan’a maç boyu şut çektirmenin cezasını Beşiktaş defansı pahalı ödedi. Bu gol bazen oyunun yeterli olmadığını, taktiksel olarak yapılanların da önemini ortaya çıkardı. Beşiktaş açısından 2 kırılma anı vardı; Gökhan’ın kaçırdığı gol ve Quaresma gibi bir futbolcunun böyle basit bir hatayla takımını 10 kişi bırakması...

* Cavanda... Olcay’ı bitirdi. Trabzon’un bütün defansif açıklarında tek başına oradaydı. Hücuma katkısıyla takımına büyük fayda sağladı. Okay, M’Bia ve Erkan da etkiliydi.


Bunları da Beğenebilirsiniz