« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Taktikler rakip takımdan

Türkiye Buz Pateni Federasyonu Curling Milli Takımı ile Rus Milli Takımı'ndan 4 oyuncunun yer aldığı Moskvich takımı, Avrupa C Grubu ve Karışıklar Curling Şampiyonası için aynı salonda, birlikte taktik geliştiriyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Trkiye Buz Pateni Federasyonu Curling Milli Takımı baş antrenörü Rus Olga Andrianova, Moskova'dan davet ettikleri Moskvich takımı ile Erzurum'daki Curling Arena'da antrenman yaptıklarını belirterek, hedeflerinin C Grubu'ndan B'ye çıkmak olduğunu söyledi.

Rusya'dan gelen takımla idmanlar, karşılaşmalar yaptıklarını anlatan Andrianova, “Günde iki kez antrenman yapıyoruz. Bazen iki rakip takım arasında turnuva düzenleyerek, eksikliklerimizi görüyoruz. Böylece neye ihtiyacımız olduğunu, kamp süresinde neleri düzeltebileceğimizi görüyoruz. 29 Eylül'de başlayacak Avrupa C Grubu ve Karışıklar Curling Şampiyonası'na az bir süre kaldı. Bu şampiyonadaki hedefimiz B grubuna yükselmek” diye konuştu.
Eksiklikleri artılara çevirmek istediklerini belirten Andrianova, şunları kaydetti:
“Rus takımın burada olması Türk Milli Takımı olarak bizim için büyük bir şans. Bu kampı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Hem onlar bizden yarlanıyor hem de biz onlardan yararlanıyoruz. Birlikte antrenman yapıyoruz. Şampiyona öncesi bunlar çok önemli antrenmanlar. Onlarla yaptığımız antrenmanlar, karşılaşmalar ve oyunlar, bizi şampiyonaya hazırlıyor. Onlar, düşündüklerini uygulama açısından, strateji açısından bizden iyi durumdalar.”

“Curling, tamamen stratejiye dayalı bir oyun”

Türk Milli Takımının da son yıllarda önemli ilerleme kaydettiğini ifade eden Andrianova, yapılan bütün antrenmanların şampiyonanın bir hazırlığı olduğunu belirterek, “Türkiye Milli Takımını ileri taşımak ve önümüzdeki şampiyonaya hazırlamak için Rus takımı ile yaptığımız antrenmanları önemsiyoruz. Bizim hedefimiz C grubundan B'ye yükselmek. Avrupa C Grubu ve Karışıklar Curling Şampiyonası Erzurum'da yapılacak. Aslında bu da bir fırsat” diye konuştu. ndrianova, şöyle devam etti:
“Rus takımla antrenman yapıyoruz ancak Avrupa Şampiyonası'nda bu takımdan sporcular Rus Milli Takımında bizim rakibimiz olacak. Şampiyona öncesi rakip takımla iyi bir alışveriş yapıyoruz. Özellikle ev sahibi olduğumuz için kendimizi şampiyonaya çok iyi hazırlıyoruz. İki rakip takım birbirini tanıyor. Curling, aslında bir akıl oyunu. Buzun satrancı diyoruz. İlk taşı attığımızda, son taşın nereye gelebileceğini düşünebilmemiz gerekiyor. Bütün olasılıkları düşünmek, bütün seçenekleri değerlendirmek gerekiyor. Curling, tamamen stratejiye dayalı bir oyun.”

“İki takım olarak birbirimize yardımcı oluyoruz

Moskova'dan gelen Moskvich'in antrenörü Natalia Petrova da 1999 yılından beri antrenörlük yaptığını belirterek, Türkiye'de gösterilen misafirperverlikten memnun olduklarını söyledi.

Şampiyona öncesi hazırlık için Türkiye'ye geldiklerini ifade eden Petrova, “Kampta hem Türk Milli Takımının hem de kendi takımımızın eksikliklerini görüyoruz. En iyi şekilde şampiyonaya hazırlanabilmek için bütün eksikliklerimizi gidermeye çalışıyoruz. Erzurum'da oynanacak Curling Avrupa Şampiyonası'na bizim takımdan 4 sporcu katılacak” dedi.

Petrova, şöyle konuştu:
“Kampta iki rakip takım olarak birbirimize yardımcı oluyoruz. Ama şampiyonada birincilik için mücadele edeceğiz. İki takımın da burada olması ve birbiriyle yarışması, birbirimizi denemek, eksiklerimizi görmek, gelişme kaydetmek ve bir takım stratejiler geliştirmek adına önemli.”

Bunları da Beğenebilirsiniz