Gündem Haberleri

  Taktik savaşları

  Hürriyet Haber
  14.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Seçimleri erteletmek isteyenler dün Meclis'in toplanmasını sağlayarak ilk raundu kazandılar. Bundan sonra ne olacağını ise her iki taraf da tam anlamıyla kestiremiyor. İki taraf da bir sonraki adım için karşı ekibin adımını gözlüyor. TBMM kulislerinde dün küskünler, seçimleri erteletmek, FP'liler, Erbakan'ı kurtaracak yasayı çıkartmak, iktidar ortakları seçimlerin 18 Nisan'da yapılmasını sağlamak isterken, CHP net bir tavır sergilemedi.

  Seçimden yana olanlarla, karşıtları arasında tam bir taktik savaşı yaşanmaya başlandı. FP önderliğindeki küskünler, öncelikle hedefledikleri yasal düzenlemeleri gerçekleştirmeyi planlıyorlar.

  İktidar, Meclis gündemindeki yarım kalan yasal düzenlemelerin bitirilmesini isteyecek. Bugüne kadar hükümet ile komisyon yerine oturmadığı için görüşülmeyen ve pek çok maddeden oluşan yasal düzenlemelerle Meclis gündemi tıkanacak. İktidar bunu başaramazsa, küskünlerin en önemli gündem maddesi olan Pişmanlık ve TCK 312.maddesinin değiştirilmesi ile ilgili yasa tasarısı ilgili komisyon tarafından geri çekilecek. İktidarın bu taktikleri karşısında istediği yasal düzenlemeleri yapamaması durumunda küskünler, Ecevit hükümetini düşürmek için düğmeye basacaklar. Küskünler, bu amaçla bir gensoru hazırlamaya başladılar. Küskünler, hükümeti düşürmek için gerekli 276 oya ulaşmanın yollarını şimdiden arıyorlar. Bu amaca ulaştıktan sonra küskünler, yeni iktidarı oluşturmaya çalışacaklar. Eğer bu amaca ulaşırlarsa, komisyonlarda da çoğunluğu elde edip seçimi erteletebilecekler.

  SEÇİM NASIL ERTELENECEK?

  Seçimlerin ertelenmesinin hangi yolla yapılacağı konusunda da siyasi kulislerde tartışma yaşanıyor. Bir grup, Meclis'in seçimlerin ertelenmesi yönünde karar alması durumunda bu işin sonuçlanacağını vurguluyorlar. Bir grup ise Meclis'in seçim kararını ortadan kaldırılmasının anlamı olmadığı görüşünde. Bu grup, ‘‘Meclis kararının dışında, bir de yasa çıktı. Yasada da seçimlerin 18 Nisan'da yapılmasına ilişkin hüküm var. Seçimler ancak yasa değişikliği ile ertelenebilir’’ görüşünü savunuyorlar. FP'li Salih Kapusuz da, yasal düzenleme olmadan seçimlerin ertelenemeyeceğini, bunun da zor bir iş olduğunu dün açıkladı.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı