Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Taktik savaşı

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Sanlı KAPTAN

Beşiktaş için son raunt. Ya devirecek, ya devrilecek. Sezon başından bu yana süren ızdırap, öyle veya böyle sona erecek. Beşiktaşlı taraftar hiç değilse kupa ile teselli bulmak istiyor. Aynı duyguları Beşiktaşlı futbolcular doruk noktada yaşıyor. İpin ucunda olan onlar. Ve onlar biliyorlar ki, tek kurtuluş yolu, kupayı kazanmak. Tam anlamıyla ‘‘sırat köprüsü’’. Beşiktaş bu kez başaracak mı? Zor soru... Ali Sami Yen'deki son G.Saray-Beşiktaş lig maçını gözümün önüne getiriyorum. Beşiktaş yenilmiş, ama oldukça iyi oynamıştı. Daha fazla pozisyona giren taraf, siyah beyazlı ekipti. O maçta Beşiktaş defans güvenliğini ön plana çıkarmış, topu kazandıktan sonra da çabuk ataklarla G.Saray'ın üstüne gitmiş ve gol yollarını kolay bulmuştu.

Bana göre, Toshack'ın stratejisi, bugün yine aynı olacak. Doğrusu da bu. Fazla adamla alan savunması ve sonra, özellikle Amokachi'yi uzun toplarla buluşturarak G.Saray defansını delmek. Bu taktik anlayışla sahaya çıkan bir takım önce sabırlı olmasını bilmek zorunda. Sabredecek, paniklemeyecek, sakin olacak. Rakibin daha fazla topla beraber olmasına aldırış etmeyecek, açık vermeyecek, oyun disiplininden uzaklaşmayacak ve vurmak için fırsat bekleyecek.

Beşiktaş bunu yapabilir mi? Bana göre yapabilir, çok rahat yapabilir. Burada tek tehlike, Beşiktaş'ın, defans bloğunu orta çizgiye yakın değil de, ceza alanı üstüne kurması. Eğer böyle bir yanlışa düşerse, Hagi, Hakan, Tugay gibi bireysel becerileri üstün ve gole yakın oyunculara yeşil ışık yakılmış olur. Bu maç taktik savaşı olacak. Toshack, kendini kanıtlamış, deneyimli bir teknik adam. Kuşkusuz her ayrıntıyı en ince detayına kadar düşünecek. Düşünmek de zorunda. Beşiktaş bu sezon son kozunu oynuyor. Devirecek mi, devrilecek mi? Kesin konuşmak gerçekten zor. Ben iki takımın da şansını eşit olarak görüyorum. Daha sakin, daha bilinçli olan, ibreyi kendi lehine çevirecek. Bunun yanı sıra futbolcuların psikolojik durumu, oyun disiplinine uyum, maçın kaderini etkileyen önemli faktörler olacak. Bakalım, çifte bayramı hangi taraf yaşayacak?Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler