GeriVoleybol Taktiği çaldı diplomatik krize neden oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taktiği çaldı diplomatik krize neden oldu

Taktiği çaldı diplomatik krize neden oldu

Galatasaray ile Dinamo Krasnodar arasında geçtiğimiz salı oynanan CEV Kupası Finali ilk maçında yaşananlar, Rus voleybolcu Tatyana Kosheleva yüzünden diplomatik krize yol açtı. Kosheleva, oynamadığı maçı 'yasak olmasına rağmen' saha kenarından izledi, Galatasaray'ın antrenörü Ataman Güneyligil'in taktiklerini kendi takımına sızdırdı. Yetmedi, maçtan sonra sosyal medya hesabından 'Türkler bana çirkin hareketler yaptı' diye iftira attı.

3 gündür Türkiye ve Rusya’da maçın önüne geçen olaylar şöyle gelişti:

29 Mart 2016’da Galatasaray ile Dinamo Krasnodar, CEV Kupası’nın sahibini belirleyecek finalin ilk maçında İstanbul’da karşı karşıya geldi. G.Saray’ın 3-2 galibiyeti ile sonuçlanan maçta Kosheleva, sakatlığı nedeniyle forma giyemedi. Ancak takımının istatistik ekibi ile birlikte maçı saha kenarındaki masadan izledi.
Ancak Kosheleva, maçı izlemekle yetinmeyip, oyuna müdahil olmaya başladı. G.Saray’ın Başantrenörü Ataman Güneyligil’in oyuncularına gizleyerek verdiği tüm taktikler, bulundukları açıdan bunu rahatça görebilen staff ekibi ve Kosheleva tarafından Dinamo Krasnodar takımına iletildi.

MAZLUM ROLÜ OYNADI
Güneyligil, taktiklerinin Ruslar tarafından öğrenildiğini, oyun içinde yaptığı her hamleye tedbir alınmasından anladı. Bunun üzerine, yardımcı hakeme giden sarı kırmızılı teknik adam, “He”, yani İngilizce erkek zamiri ile cümleye başlayıp, Rus takımının 3 erkek istatistikçisini şikayet etti. Burası önemliydi, çünkü Tatyana Kosheleva, daha sonra Güneyligil’in kendisine hareket yaptığını iddia edecekti. Maç sonrası Instagram hesabından bir mesaj paylaşan Kosheleva, “Benim için insanın ülkesi, ırkı veya dini önemli değildir. Ancak Galatasaray ile maçımızda gördüklerim beni korkuttu ve şok etti. Sözleri ve hareketleriyle bize nefret kustular. Tribünden kafamıza çöpler ve başka yabancı maddeler fırlattılar. En büyük şok ise Galatasaray hocasının bize karşı yaptığı el hareketi oldu” dedi.

Taktiği çaldı diplomatik krize neden oldu
KRASNODAR, RUS MİLLİYETÇİLİĞİNİN BAŞKENTİ
Bu mesaj sonrasında olaya siyaset girdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in basın danışmanı Dmitriy Peskov, “Konuyu titizlikle inceliyoruz. Henüz  farklı kaynaklardan doğrulayamadık. Eğer bunlar olduysa, sporculara yakışmayan bu hareketler için resmi bir tepkide bulunabiliriz” açıklamasını yaptı.Krasnodar kentinin, “Rus milliyetçisi” kimliği sıkıntıyı büyüten bir başka faktördü.Ve dün G.Saray’ı, Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği yetkilileri aradı. Sarı kırmızılı yöneticilere yarın oynanacak rövanş için uyarılarda bulunan elçilik yetkilileri, “Burada bu konuyu sürekli manşetlere taşıyıp ortamı geriyorlar. nodar, Rusya’da ‘milliyetçilerin’ yaşadığı bir bölge. Kışkırtma adına haberler yapılıyor. Biz gerekli güvenlik önlemlerini alıyoruz. Siz de tedbirli olun” denildi. G:Saray takımı dün Rusya’ya gitti.

O TAHRİK ETTİ ARKADAŞLARI YERLERE SU DÖKTÜ

SARI kırmızılı kulübün voleyboldan sorumlu yönetim kurulu üyesi Ali Yüce, başından sonuna tanık olouğu Kosheleva’nın yaptıklarını Hürriyet’e şöyle anlattı:

HOCA ŞAŞIRDI KALDI

“İkinci set başladığında oyun ortada giderken hocamız Ataman Güneyligil, ilginç bir şekilde Rus ekibinin, normalde önlem almaması gereken oyuncularımıza üçlü blok ile reaksiyon verdiğini fark ediyor. Hoca önce “Allah, Allah” diye şaşırıyor ve sonra durumu kavrı-yor.”

DAHA FAZLA DAYANAMADI

“Biz servis atarken, hocamız, sporcusuna, topu hangi rakibin üzerine yönlendireceğini işaret ediyor. Bu sırada bulundukları yerden hocanın işaretini gören kenardaki Kosheleva ve istatistikçiler, işareti antrenörlerine söylüyor. Hocamız da duruma seyirci kalamayıp şikayette bulunuyor.”

SAHANIN İÇİNDE NE İŞİ VAR?

“Bu sırada Kosheleva bir yandan gülüyor, aldıkları her sayıya aşırı bir sevinç gösterip tribünleri tahrik ediyor. Hatta daha ileri gidip, yasak olmasına rağmen oynamadığı maçta sahanın içine kadar giriyor, arkadaşlarına taktik veriyor.” 

KENDİ ÜSTÜNE NEDEN ALIYOR?

“Daha sonra teknik molada kalkıyor, staff ekibindeki bir kişi ile tuvalete gidiyorlar. Protokol tribünü önünden değil seyircilerin önünden geçerek ortamı geriyor. Daha sonra Ataman Güneyligil dayanamıyor ve staff ekibindeki Rus istatistikçilere ‘Hadi oradan’ dercesine bir tepki veriyor. Fakat Kosheleva, bunun kendisine yapıldığını iddia edip ortalığı karıştırıyor.” 

BİZ SİLDİKÇE ONLAR DÖKTÜ

“Maçın son setinde daha başka olaylar oldu. Ruslar yerlere su dökmeye başladılar. Oyun 13-13 iken bizi yavaşlatmak amaçlı bu provokasyonu yaptılar. Biz suları sildikçe onlar bir daha döktü. Maç sona erdi ve iki takım birbirini tebrik ederken bu kez tribünleri provoke eden hareketlerde bulundular.

KOSHELEVA BAŞLATTI, RUS BASINI SÜRDÜRÜYOR

Galatasaray Kulübü, resmi internet sitesinden dün bir açıklama yayımlayarak Dinamo Krasnodar ile oynadıkları maç sonrası yaşananlara tepki gösterdi.
Açıklama şöyle:

“Rus oyuncu Tatyana Kosheleva tarafından sosyal medya kanalıyla başlatılan karalama kampanyası, Rus basınında abartılarak sürdürülüyor.
Rus spor medyası, başta siyaset gibi saha dışı unsurları oyunun içine çekerek yalanlar üzerine kurulu planlı bir saldırı stratejisi ile hareket ediyor. Herkesin bilmesini isteriz ki ne Galatasaray Daikin Bayan Voleybol Takımı Baş Antrenörü Ataman Güneyligil, ne de şanlı Galatasaray taraftarı rakip takımı fair play kuralları dışında rahatsız edecek hiçbir davranışta ve eylemde bulunmamıştır. Hak ettiğimiz kupa ile Türkiye’ye dönmek için mücadele edeceğimizi yinelemek isteriz.”

ALİ YÜCE: RÖVANŞTA DA YENİP KUPAYI ALACAĞIZ
G.SARAY Voleybol Şube Sorumlusu Ali Yüce, yarın kupanın sahibini belirleyecek rövanştaki iddialarını anlatırken şunları söyledi:

“Dinamo Krasnodar, geçtiğimiz yılın şampiyonu... Buradaki maçta yenileceklerini düşünmediler. Çok rahat geldiler. Mağlup olunca, kupayı kaybetme korkusuyla bu yola başvuruyorlar. Politik durumdan yararlanıp kriz çıkarma derdindeler. Biz ise onları burada en iyi şekilde ağırladık. Her kolaylığı sağladık.

Biz Rusya’daki maçta da voleybol oynamak ve kupayı almak istiyoruz. Hiçbir tedirginliğimiz yok. Genç bir takım olmamıza rağmen oyuncularımız da maça hazır. Onları bir kez daha yenip kupayı alacağız.”

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle