Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Taksim'de Fransa Başkonsolosluğu'nda eylem

  DHA
  26 Ocak 2012 - 15:26Son Güncelleme : 26 Ocak 2012 - 15:45

  Taksim'deki Fransa'nın İstanbul Başkonsolosluğu'na gelen ve içeri girmeyi başaran bir grup üniversite öğrencisi, "Ermeni soykırımı yoktur, soykırım emperyalist bir yalandır" yazılı dövizler açtı.

  Konsolosluk bahçesinde eylemlerini sürdüren ve taşkınlık yapmayan gençler, yanlarında getirdikleri Fransızca kitapları başkonsolosa vermek istedi. Fransız güvenlik görevlileri gençlere müdahale etmedi. Gençlerin taleplerini başkonsolosu ileten güvenlik görevlileri eylemci gençleri dışarı çıkardı. Dışarı çıkan öğrenciler, Türkiye Gençlik Birliği üyesi olduklarını belirtti. Fransız Başkonsolosluğunun kapısında açıklama yapan gençler " Soykırım yapmadık, Vatan savunduk " şeklinde slogan attı. Gençlerin sloganına çevrede toplanan vatandaşlar da alkışlarla destek verdi.

  Yanlarında getirdikleri ve Birinci dünya savaşı yıllarında yaşananların anlatıldığı Fransızca kitapları Başkonsolosa vermek istediklerini söyleyen gençler olaysız dağıldı. Gençlerin kendilerine ileri bir tarih için randevu veren başkonsolosla görüşeceği ve kitapları kendisine ileteceği öğrenildi.

  KESK'TEN TAKSİM'DE OTURMA EYLEMİ

  Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu üyesi yaklaşık 200 kişilik bir grup, TBMM'de bugün görüşülen "Toplu Sözleşme Yasa Tasarısı"nı protesto etti.

  Saat 13.00 sıralarında Galatasaray Meydanı'nda toplanan grup, sloganlarla İstiklal Caddesi üzerinden Taksim Meydanı'na yürüdü.

  'Sahte sendika yasasına hayır' yazılı pankart açan grup, yasa tasarısının konfederasyonların görüşü alınmadan hazırlandığı öne sürdü.

  Taksim'de bir süre sessiz oturma eylemi yapan grup olaysız dağıldı. 

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı