Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Taksim'de Ahmet Atakan eylemi

  İbrahim AKTÜRK-Hasan YILDIRIM- Murat DELİKLİTAŞ-İhsan YALÇIN- Soner HASIRCIROĞLU / İstanbulDHA
  11 Eylül 2013 - 01:42Son Güncelleme : 11 Eylül 2013 - 10:23

  Hatay'da yaşamını yitiren Ahmet Atakan için Taksim'de toplanan kalabalık ile polis arasında gerginlik sabah saatlerine kadar sürdü. Çok sayıda kişi gözaltına alındı. Dün akşam kapatılan Gezi Parkı da sabaha karşı tekrar açıldı.

  Taksim Dayanışması ve çeşitli sivil toplum kuruluşları, sosyal paylaşım siteleri üzerinden yapılan çağrıyla Taksim Meydanı’nda dün saat 19.00’da Hatay’daki gösterilerde hayatını kaybeden Ahmet Atakan için karanfilli anma ve basın açıklaması yapılacağını duyurdu. Bunun üzerine polis dün akşamdan itibaren güvenlik önlemi alarak Gezi Parkı, Taksim Meydanı ve Cumhuriyet Anıtı’nı yaya trafiğine kapattı. İstiklal Caddesi girişinde de önlem alan polis, ellerinde karanfillerle bekleyen yaklaşık 50 kişilik grubun sloganlar atması üzerine kol kola girerek müdahale etti. Gece boyunca Taksim'de yaşanan olaylar sırasında çok sayıda gösterici gözaltına alındı. İstiklal Caddesi ve ara sokaklarında polis-eylemci gerginliği yer yer sabaha kadar devam etti.

  AHMET ATAKAN'IN DÜŞME ANI KAMERAYA BÖYLE YANSIDI

  TAKSİM'DE POLİS MÜDAHALESİ / FOTO GALERİ

  HATAY'DA ÖLEN AHMET ATAKAN İÇİN ANKARA'DA GÖSTERİ DÜZENLENDİ / HÜRRİYET TV

  Taksimde Ahmet Atakan eylemi

  Kadıköy'den geldiler

  İSTİKLAL CADDESİ’NE BİBER GAZI

  Bu sırada ellerinde “Ahmet Atakan ölümsüzdür. AKP’den hesap soracağızö yazılı pankart taşıyan yaklaşık bin kişilik grup sloganlar eşliğinde polis ekiplerine havai fişek attı. Havaiş fişekli saldırının bitmesinin ardından çevik kuvvet polisleri eylemcilere biber gazı ile karşılık verdi. Ara sokaklara atılan yoğun biber gazı nedeniyle bazı vatandaşların nefes almakta zorlandı.

  Taksimde Ahmet Atakan eylemi

  Hatay'da cenaze sonrası olaylar çıktı


  Taksimde Ahmet Atakan eylemi

  ’ONLARI FEDA ETMEK İÇİN Mİ BÜYÜTTÜM’
  BİR BABANIN İSYANI


  TAKSİM'DE POLİS MÜDAHALESİ


  İSTANBUL POLİSİ TAKSİM'DE ALARMDA / FOTO GALERİ

  VEKİLLERDEN OTURMA EYLEMİ

  Eyleme destek veren CHP’li milletvekilleri Müslim Sarı ve Melda Okur ile BDP’li milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel ve Sabahat Tuncel, vatandaşlarla birlikte basın açıklaması yapmak için meydana girmek istedi. Polisin izin vermemesi üzerine oturma eylemi yapan grup adına konuşan Taksim Dayanışması üyelerinden Yüksek Mimar Mühendis Mücella Yapıcı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’yu eleştirerek “Buradaki şiddet bitene kadar açıklama yapmayacağız. Elimizde sadece karanfil var. Çıplağız, sadece bir sayfalık açıklamamızdan korkuyorlar" dedi. Levent Tüzel müdahaleyi eleştirerek “22 yaşındaki Ahmet’in bir kez daha polis fişeği ile öldürülmesini lanetliyoruz. Polis şiddetini protesto etmek isteyenlere daha çok polis şiddet uyguluyor. Bu şiddet giderek artacak. Burada açıklama yapılmasına izin verilmiyor. Vali bey ile görüştük Taksim Meydanı’nın gösterilere açık olmadığını söyledi. İstanbul’un hiçbir meydanı düşünce açıklamaya yasaklanmamalı" diye konuştu. CHP’li milletvekili Müslim Sarı ise Vali Hüseyin Avni Mutlu’nun meydanda açıklama yapmak için sadece vekillere izin verdiğini söyleyerek “Biz halkımızla beraber açıklama yapmak istiyoruz. Bu teklifi kabul etmiyoruz. Bu nedenle açıklamayı da yapmıyoruz ve burada oturmaya eylemi yapacağız" şeklinde konuştu.
  Açıklamaların ardından vekiller ile birlikte bekleyen kalabalık ellerindeki karanfilleri İstiklal Caddesi’nin girişine bırakarak oturma eylemi düzenledi. 15 dakikalık eylemin ardından kalabalık alkışlarla Mimarlar Odası’na gittiler.

  MÜDAHALE ARA SOKAKLARDA DEVAM ETTİ

  BARİKAT KURUP CADDEYİ KAPATTILAR

  Beyoğlu Örnektepe Mahallesi’nde yüzleri maskeli bir grup cadde üzerine barikat kurup, barikatı ateşe verdi. İstiklal Caddesi ve ara sokaklarında polis-eylemci gerginliği devam ederken, Örnektepe Mahallesi’nde yüzleri maskeli bir grup Etibank Caddesi üzerine çöp konteynerleri ve banklarla barikat kurup, barikatı ateşe verdi. Sloganlar atarak caddeyi trafiğe kapatan eylemcilerin bekleyişi devam ediyor.

  TAKSİM'DE GAZETECİLERE POLİS MÜDAHALESİ

  Taksim'de yaşanan olaylar sırasında çok sayıda gösterici gözaltına alındı. Polisin göstericileri gözaltına alması sırasında bazı vatandaşlar gözlatına alınan kişileri polisin elinden almaya çalıştı. Bu sırada görüntü almak isteyen kalabalık bir basın grubuna sivil ve çevik kuvet polisleri müdahale etti. Basın mensupları, fotomuhabirleri ve kameramanlar kalkanlarla uzaklaştırıldı. Arbede sırasında bir basın mensubu kolundan yaralandı. Yaralı gazeteci arkadaşları tarafından hastaneye götürüldü.

  GAZİ MAHALLESİ'NDE POLİS MÜDAHALESİ

  Hatay’da Ahmet Atakan’ın hayatını kaybetmesini protesto etmek isteyen bir grup, Sultangazi İsmet Paşa Caddesi'nde eylem yaptı. Çöp konteynerlerini devirip barikat kuran ve barikatı ateşe veren kalabalık, Gazi Mahallesi İsmet Paşa Caddesini trafiğe kapattı. Bunun üzerine polis biber gazı ve tazyikli su ile yüzleri maskeli gruba müdahale etti. Polisin müdahalesine göstericiler molotof, taş ve şişe atarak karşılık verdi. Cadde üzerinde polis-eylemci çatışması devam ediyor.

  TAKSİM'DE GAZETECİLERE POLİS MÜDAHALESİ / HÜRRİYET TV

  HATAY'DA SABAHA KADAR SÜREN OLAYLARDA BİR GENÇ YAŞAMINI YİTİRDİ / Foto Galeri

  ACILI AİLENİN GÖZYAŞLARI SEL OLDU / Foto Galeri.

  Ünlülerin 'Ahmet ATAKAN' tepkisi
  ÖLDÜRMÜYOR ÖLÜMSÜZLEŞTİRİYORSUNUZ

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı