Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Taksim Meydanı Tivoli'den güzeldi

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Kopenhag’ın Tivoli Meydanı’nda çatışma yaşanırken Taksim Meydanı çoktan trafiğe kapatılmıştı. Maçı meydana kurulan dev ekrandan seyreden binlerce insan kupanın kazanılması kesinleştikten sonra meydanı bayram yerine çevirdi. Onlarca resmi bayram kutlaması yapılan Taksim Meydanı'nı dolduranlar için ‘‘en hakiki milli bayram’’ Galatasaray'ın şampiyonluğuydu. Hatta 18 Mayıs'ın, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ile birleştirilerek kutlanmasını önerenler bile vardı.

Arabalarına atlayıp şeref turu atmak isteyenlere Taksim Meydanı'nın trafiğe kapatılması bile engel olamadı. Fındıklı'dan İtalyan Yokuşu ve Sıraselviler'e uzanan yol sarı-kırmızı Galatasaray ve Türk bayrağına sarılmış arabalarla doluydu ama bu arabalar yerlerinden bir milim bile kıpırdayamıyordu.

Taksim Meydanı'nın trafiğe kapatılmasını fırsat bilenler de vardı. Roman vatandaşlarımız darbukalarını ve teflerini kaparak meydana koştular. Galatasaray Marşı, Kasap Havası ve İstiklal Marşı'nı söyleyenlerin sesi birbirine karışıyordu. Ayrıca Taksim'in meşhur eğlence yerlerinden dışarıya taşan müzikler arasında en çok kulağa çalınan muhtelif Galatasaray marşlarıydı.

Havanın güzel olmasından da yararlanan çılgın taraftarlar arasında yarı çıplak dolaşanlar bile vardı. İnsan kalabalığından en çok memnun olanlar her türden seyyar satıcıydı. Gecenin üçünde koz helvası yemek ya da Galatasaray forması satın almak isteyenlere her türlü hizmet sunuluyordu.

Rockerlar ve Müslümcüler

Kalabalık, ağırlıklı olarak gençlerden oluşuyordu ve kadın sayısı da azımsanmayacak kadar çoktu. Sevgilisini kapıp gelen taraftarların havasıysa iki kat daha fazlaydı. Meydandaki heyecan ve coşku o kadar bulaşıcıydı ki bir araya gelmesi pek mümkün görünmeyen ağır delikanlılarla, marjinal görünümlü Beyoğlu insanları, rockerlar'la Müslümcü gençler kolkola zıplıyordu.

Meydanın daimi konukları olan tinerci çocuklar da sarı kırmızı renkler içinde dans ediyordu. Bir de meydanda duran onlarca Honda motorla küçük gösteriler yapan motorcu gençlerin fiyakası göz alıyordu.

Tatsızlık yaşanmadı

Gecenin ilerleyen saatlerine kadar eğlenen taraftarlar arasında dikkat çekecek tatsızlıklar ve taşkınlıklar yaşanmadı. Beşiktaş ve Fenerbahçe formasıyla dolaşanlara da sataşılmadı ama doğrusu Galatasaray bayraklarının sopalarının uzunluğu gözdağı verir gibiydi.

Belirli noktalarda bekleyen polis ekipleri çok gerekmedikçe kimseye müdahale etmedi. Meydandaki çöp yığınlarına bakınca da sabah erkenden meydanı süpürecek olan temizlik işçilerine polislerden daha çok iş düşecek gibi görünüyordu.

Meydandaki içki tüketimi en çok civardaki büfelerin işine yaradı. Kesif alkol kokusuu hayatlarının satışını yaptıklarını gösteriyordu.


Bunları da Beğenebilirsiniz