Gündem Haberleri

  Taksim Dayanışma'dan açıklama

  Hürriyet Haber
  16.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Taksim Dayanışması Platformu gece geç saatlerinde yayımladığı açıklama ile Gezi Parkı'na müdahaleye tepki gösterdi.

  Açıklama şöyle:

  Mahkeme sonuçlanıncaya kadar Gezi Parkının park olarak kalacağı sözünü veren yöneticiler, Gezi Parkını, İstanbul’u ve ülkemizi savaş alanına çevirdi!

  15 Haziran akşam saatlerinde emniyet güçlerinin Gezi Parkı’na yapmış olduğu baskını kınıyor, kadın, çocuk ve yaşlıların parkta olduğu sırada, plastik mermiler, yoğun gaz ve ses bombaları ile yaptıkları saldırının bir insanlık suçu olduğunu bildiriyoruz.

  Saldırı an itibariyle başta Taksim Meydanı ve çevresi olmak üzere tüm yurtta devam etmektedir.

  Savaş koşullarında dahi görülmeyecek bir şiddetle yapılan saldırı esnasında Gezi Parkı ve Divan Otel’indeki revirler dahi saldırıya uğramıştır.  Şu an ülkemizin dört bir yanında ve İstanbul’un her köşesinde halkımız hükümetin bu saldırısını protesto etmekte ve Taksim’e doğru yürümektedir.

  Şu an itibarıyla yapılan saldırının bilançosunu tespit etmeye çalışıyoruz. Şimdiye kadar defalarca güvenilirliğini yitirmiş valisinden, emniyetine kadar yapılan açıklamalar inandırıcı değildir. Sayısını henüz tespit edemediğimiz gözaltılar ve yüzlerce yaralı ilk elden tespit ettiklerimizdir. Plastik mermi ile vurulanlar, hastaneye gidemeyen onlarca yaralı vardır.

  Dayanışma temsilcilerimizin Başbakan ile yaptığı görüşme akabinde; Taksim Dayanışması bileşenleri bundan sonraki sürecin nasıl şekilleneceğini demokratik ve açık bir biçimde tartıştıkları anlarda bu saldırı gerçekleşmiştir. Parkın içinde nasıl bir planlama yapılacağını kararlaştırmaya çalıştığımız ve Taksim meydanında hiçbir gösterinin olmadığı bir anda yapılan bu saldırı gösteriyor ki; Başbakan’ın niyeti bu ülkede toplumsal kutuplaşmayı arttırmak ve halkını ezerek otorite hırsını tatmin etmektir.

  Çünkü Taksim Dayanışması olarak herkese açık olan karar alma süreçlerimizde hepsi de ülkemizin meşru ve yasal emek/meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler ve bütün gönüllü katılımcılarımız olarak haklı ve insani taleplerimizin takipçisi olacağımızı ilan etmiştik. Aynı zamanda Gezi Parkı’nda çadırlarımızı ve kalış biçimimizi düzenleme faaliyetleri ile meşguldük.  Bu tablo gerek sanatçı ve gerekse milletvekilleri tarafından kamu görevlilerine iletilmişken yapılan saldırı, bu ülkede kamu düzeninin bizzat siyasi iktidar tarafından bozulduğunu göstermektedir.

  Taksim Dayanışması olarak aşağıdaki çağrıları acil olarak yapıyoruz;

  1- Emniyet güçlerinin bu vahşi saldırısı durdurulmalıdır. Bu gece ve yarın olacak olaylardan bütünüyle siyasi iktidar sorumludur.

  2- Basın kuruluşları açıklamalarımızın halkımıza duyurulması konusunda yardımcı olmalı, halkına savaş açan bir siyasi iktidarın dezenformasyonundan halkımızı korumalıdır.

  3- Bu sert polis müdahalesi sonucunda yaralanan yurttaşlarımızın sağlığından endişeliyiz. Gönüllü hekimlerin engellemesi durdurulmalı, 112 ambulans başta olmak üzere mevcut kamu sağlık kurumları acilen güçlendirilmelidir.

  4- İstanbul’un her yerinden on binlerce kişi Taksim’e yürümektedir. Halkımızın bu yürüyüşünün engellenmesi mümkün değildir.

  Resital sona erdi Ünlülerden müdahale tepkisi Yabancı basında Gezi Parkı müdahalesi

  Taksim Dayanışmadan açıklama Taksim Dayanışmadan açıklama
  Böyle girdiler Divan Otel'de Roth ve Tanrıkulu'na biber gazı Sokaklar kilit

  Taksim Dayanışmadan açıklama Taksim Dayanışmadan açıklama Taksim Dayanışmadan açıklama
  Dilek ağacı yandı Ertuğrul Günay'dan Gezi Parkı yorumu İstiklal ve Sıraselviler'de müdahale

  Taksim Dayanışmadan açıklama Taksim Dayanışmadan açıklama Taksim Dayanışmadan açıklama
  AK Parti'den ilk açıklama Kanunsuz emirlere uymayın AK Partili Çelik’ten CHP’ye 'Twitter' telefonu

  Taksim Dayanışmadan açıklama Taksim Dayanışmadan açıklama Taksim Dayanışmadan açıklama
  Jandarma TOMA'sı da müdahalede Köprüyü yürüyerek geçtiler Ankara'da Gezi protestosu

  Taksim Dayanışmadan açıklama Taksim Dayanışmadan açıklama Taksim Dayanışmadan açıklama
  "Bugün Taksim'e gitmeyin" Taksim Dayanışma'dan müdahale açıklama Ethem Sarısülük'ün otopsisi tamamlandı

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı