ANKARA HABERLERİ

Taksilere vardiyalı çalışma

Hürriyet Haber
27.05.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Emniyet Müdürü Özdemir, Başkent trafiğiyle ilgili planlanan çok önemli bir düzenlemeyi Ankara Hürriyet’e anlattı. Buna göre Türkiye’de ilk kez taksilerin vardiyalı olarak çalışması gündemde.

Hürriyet Haber

ANKARA Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, şehiriçi trafiğin düzenlenmesine yönelik yürütülen çalışma kapsamında taksilerin vardiyalı çalıştırılması ya da tek-çift plaka sistemine geçilmesi yönünde hazırlık yapıldığını açıkladı.

Göreve başladığı günden itibaren geçen 10 aylık süreci Ankara Hürriyet’e değerlendiren Orhan Özdemir, yeni projelerini anlattı. Trafik sorununun çözümünün devlet politikası haline geldiğine dikkat çeken Özdemir, röportajda, “hop hop taksi” olarak tabir edilen ve hiçbir durağa bağlı olmadan çalışan taksilere yönelik çalışmalarla ilgili önemli bilgiler verdi. Özdemir soruları şöyle yanıtladı:

Taksi sayısı fazla

Trafik sorununda taksilerin payı nedir?
Trafiğin ana arterlerde yavaşlamasının en önemli nedenlerinden biri de taksiler. Ankara’da duraklara bağlı çalışmayan ve ortalıkta gezen binlerce taksi var. Biz bunlara hop hop taksi diyoruz. Ankara’nın taksi ihtiyacı 3 bin 500 civarında olmasına rağmen, halen 8 bin taksi trafikte dolaşıyor. İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerle kıyasladığımızda taksi sayısının Ankara’da çok fazla olduğunu görüyoruz. Kızılay’a girdiğinizde yoldan geçen her iki araçtan neredeyse biri taksi. Yapılan denetimlerle taksilerin daha düzenli olarak bölgeye girmelerini sağladık ancak yine de sayının fazla olması büyük bir sorun. Vatandaşlarımız da taksilerle ilgili her gün onlarca şikayet maili atıyor. Bu soruna el atmanın zamanı geldi diye düşünüyoruz.

Günde 2 bin 500 taksi

Bunun için ne yapmayı planlıyorsunuz?

Trafikteki taksi sorununu aşmak için Ankara Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve ilgili makamlarla çalışma başlattık. Bunun için Avrupa’da uygulanan sistemlerden faydalanmayı düşünüyoruz. Örneğin, Ankara’nın günlük ortalama taksi ihtiyacı 2 bin 500 civarında. Biz vardiyalı olarak üç ayrı günde toplam 7 bin 500 taksiyi çalıştırabiliriz. Ya da plakalarının son rakamları tek olanları ayrı bir günde çift olanları ayrı bir günde çalıştırabiliriz. Ayrıca hop hop taksilerin de değişik duraklara bağlanması konusunda çalışma yapıyoruz. Yaklaşık 2 bin taksi bu şekilde çalışıyor.

Sürücüler evlerine gelen ceza makbuzlarının artmasından yakınıyor bu konuda neler söyleyeceksiniz?
Kameralar 21 Haziran’da aktif hale geçtikten sonra daha dikkatli olmalarını öneriyorum. Çünkü; o günden sonra trafiği ihlal edenler daha fazla cezayla karşılaşacaklar. Şehrin 180 ayrı noktasında faal hale geçecek kameralar sürücülerin ihlallerini otomatik olarak tespit ederek cezalarını anında Maliye’ye ait sisteme gönderecek. Kızılay, Ulus, Tandoğan, Konya Yolu, Eskişehir Yolu üzerinde kameralarla ilgili denemelere başladık. Şu ana kadar kameraların başarılı olduğunu tespit ettik. Cihazlar 24 saat çalışacak ve günlük raporlar alınacak. Sürücüler, “Bu yolda nasıl olsa polis yok” düşüncesiyle trafik kurallarını ihlal etmekten vazgeçmeli. Her yıl binlerce kişinin hayatını kaybettiği trafik kazalarının önlenmesi için devletin bize verdiği yetkiyi hiçbir tolerans göstermeden kullanıyoruz. Denetimlerin sıklığını artırarak sürücüleri trafik kurallarına uymalarını sağlıyoruz.

Tek noktadan tüm şehir gözlenecek

Mobese kameraları ne zaman aktif hale gelecek?
Türkiye’nin birçok şehrinde Mobese kameraları hizmete girmiş durumda. Ankara’da da kameraların kurulması için aralıksız çalışmaları sürdürüyoruz. Tek bir noktadan tüm şehri gözetleyeceğiz ve olaylara daha hızlı sürede müdahale ederek, faillerin yakalanmasında delil elde edeceğiz. Bu kapsamda şehrin belirlenen bölgeleri 800 Mobese kamerasıyla takibe alınacak. Kameraların birçoğu takıldı ve aktif hale geçti. Denemeler çok başarılı geçiyor. Birkaç ay içinde kameraların tamamı aktif hale geçecek. Suçluların yakalanması konusunda Mobese’nin önemli olduğunu düşünüyoruz. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren Sayın Valimiz Kemal Önal’ın da desteğiyle bu sistemi devreye soktuk.

Cezayla bilinç oluşmaz

Trafik sorunun aşılmasında farkı çalışmalarınız var mı?

Sadece ceza kesilerek insanlarda trafik bilincinin oluşmayacağı düşüncesiyle hareket eden Trafik Şube Müdürlüğümüz, kurallara uyulması konusunda sürücü ve yayaların bilinçlendirilmesi amacıyla düzenli olarak broşür ve el ilanı hazırlayarak ana arterlerde dağıtıyor. Vatandaşlarımız bu ilanlarda yazan küçük ama çok önemli bilgileri uyguladığı takdirde hem kendilerinin can güvenliğini hem de başkalarının can güvenliğini tehlikeye atmamış oluyor. Bazı özel günlerde de sürücü ve yayalara, kolonyalı mendil, anahtarlık, karanfil dağıtarak polisin onların huzur ve güvenliği için her zaman yanlarında olduğunu göstermeye çalışıyoruz.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Taksilere vardiyalı çalışma haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:19
  • Guneş
   06:58
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:45
  • Akşam
   18:09
  • Yatsı
   19:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı