Taksiciler sağılacak inek değildir!

MÜNİH
11.09.2013 - 10:11 | Son Güncelleme: 11.09.2013 - 10:12

Münih havaalanında yüksek ücret alınarak kendilerine haksızlık yapıldığını belirten taksiciler, üzerinde büyük bir inek resmi bulunan pankart açarak, “Biz sağılacak inek miyiz” mesajı verdi.

ALMANYA’nın Münih kentinde bağımsız olarak çalışan taksicilerin dertleri bitmek bilmiyor. Özellikle havaalanında çalışan taksiciler, kendilerinden aşırı ücret alındığını ileri sürerek Maliye Bakanlığı’na şikayette bulundu.

Sorunlarını daha iyi anlatabilmek için bir süre önce Bavyera Taksi Derneği’ni kuran çoğunluğu Türkler’den oluşan taksiciler, havaalanı yönetiminin kendilerinden alınan ücretin son 10 yılda yüzde 800 artırdığına dikkat çekti. Devlet tarafından işletilen havaalanı yönetimininin taşeron firmalarla anlaşarak resmen taksicilik yaptığını öne süren Dernek Başkan Yardımcısı Hans-Werner Kummerow, kendilerinden olmayan diğer taksicilere havaalanına giriş çıkış ücretlerini artırarak zorluk çıkardığını belirtti.

Kummerow, “10 yıl öncesine kadar yılda 90 Euro ödeyerek havaalanında yolcu taşıma hakkı veriliyordu. Havaalanı yönetimi taşeron firmayla anlaştıktan sonra bağımsız çalışan taksicilerden alınan yıllık ücret 240 Euro’ya çıkarıldı. Her giriş başına da 1 Euro 20 Cent almaya başladılar. Yolcu olsun olmasın ücret alınıyor. Günde ortalama üç kez havaalanı seferi yapıldığı düşünülürse bu yılda Bin Euro’dan fazla tutuyor” dedi. Dernek yöneticileri yapılacak görüşmeler sonucu sorunları biraz olsun çözülmez ise durumu protesto etmek için yakında başlayacak bira festivali boyunca grev yapacaklarını duyurdu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı