Gündem Haberleri

  Takipsizlik

  Mesut Hasan BENLİ / ANKARA
  30.09.2014 - 01:57 | Son Güncelleme:

  Ankara Güvenpark’ta 17 Mayıs’ta Soma protestosunda bulunan KESK Başkanı Lami Özgen ve arkadaşları, polisin hedef gözeterek, gereksiz yere su ve gaz sıktığını belirtip suç duyurusunda bulundu. Savcılık ise Emniyet’in gönderdiği ‘hedef alınmadıklarını vurgulayan yazıyı esas alarak, ifade almadan dosyayla ilgili takipsizlik kararı verdi.

  SOMA protestosunda polisin müdahalesi sonucu yaralanan KESK Başkanı Lami Özgen ve arkadaşlarının polisler hakkındaki suç duyurusuna savcılık, Emniyetin gönderdiği yazıyı esas alarak, herhangi bir ifade işlemi yapmaksızın takipsizlik kararı verdi. Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği maden kazasını protesto amacıyla 17 Mayıs’ta Ankara Güvenpark’ta bir araya gelen Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) üyeleri, henüz basın açıklaması yapmadan polisin müdahalesine maruz kaldı. Müdahalede, aralarında KESK Genel Başkanı Lami Özgen’in de bulunduğu 10 kişinin yaralanması üzerine sendika üyeleri, Ankara Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü, Çevik Kuvvet Şube Müdürü ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memurları hakkında ‘yaralama’dan suç duyurusunda bulundu.

  HEDEF GÖZETİLDİ

  Savcılığa verilen dilekçede, polisin doğrudan hedef gözeterek ve hiçbir ihtiyaç yokken TOMA’larla kendilerine su sıktığı öne sürülerek şöyle denildi: “Müdahale sırasında KESK Genel Başkanı Lami Özgen amirler tarafından açıkça hedef gösterilerek darp edilmiştir. Doğrudan yüzüne yakın mesafeden gaz sıkılmıştır. Basın açıklamasının yapılması için ısrarcı olan müvekkillerimiz polis şiddetine maruz kalmışlardır. Açıkça yasal haklarını kullanmak isteyen müvekkiller şiddetle engellenmiş ve suç işlenmiştir.”

  EMNİYET’İN YAZISIYLA

  Suç duyurusu üzerine Emniyet’in olaya ilişkin gönderdiği yazıyı esas alan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Şaban Yavuz, herhangi bir ifade işlemi yapmadan şüpheli polisler hakkında takipsizlik kararı verdi. Karar şöyle: “Suç tarihinde müştekilerin de içinde yer aldığı grubun gösterisi sırasında, dağılmaları yönünde yapılan ikaza rağmen dağılmamaları üzerine, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü görevlilerinin orantılı şekilde su sıkmak ve gaz ile müdahalede bulundukları, bu şekildeki toplumsal olaylara müdahale esnasında, şikayet dilekçesinde belirtildiği şekilde hedef alınarak kendilerine gaz sıkılması ve darp edilmesi söz konusu olmadığı, Çevik Kuvvet görevlilerinin fiillerinin zor kullanma sınırları içerisinde kaldığı kanaatine varıldığından, şüpheliler hakkında kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.”

  KARARA İTİRAZ

  KESK avukatlarından Engin Gökoğlu ise kararı eleştirerek, “Bu tür uygulamalarla hak arayanlar, özgürlük ve demokrasi talebini yükseltenler polis şiddetiyle hizaya çekilmek istenmektedir. Savcının, müştekilerin ifadesini bile almadan sadece Emniyet’in yazısı ile takipsizlik kararı vermesi, soruşturma makamının yanlı davrandığını göstermektedir. Karara itiraz edeceğiz” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı