Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Takipçisiyiz

Seçkin TÜRESAY

İstanbul'daki orman yangını, arazi mafyasının her zaman olduğu gibi seçim öncesi ortamdan yararlanarak, kendisine rant alanı açmasının utanç verici bir örneğidir.

Ne var ki, çoğu zaman bu tür yangınlardan sonra, yerine birkaç ağaç dikilir, kampanyalar düzenlenir, geriye kalan arsa da talan edilir.

Hürriyet'in manşetleri, kanıksanmış bu oyuna kamuoyunun ve basının müsaade etmemesi için yapılmış hayati bir çağrıdır.

Şehrin ciğerlerini kâr için sökenlerle mücadeleyi Hürriyet başlatmıştır ve sürdürecektir.

Hürriyet, bu yangının ardındaki güçleri birer birer adalete teslim oluncaya kadar takip edecek, onların cezalandırılmasında kendine düşen sorumluluğu yerine getirecektir.

İstanbul'un ormanları, hazine arazileri belli zamanlarda bu yağmaya açılmıştır. Ne yazık ki, küçük oy hesapları uğruna yangınlara göz yumulmuş, arazilerin talan edilmesi görmezlikten gelinmiştir.

Dileriz bu kez konunun üzerine kararlılıkla gidilir, alınacak önlemler caydırıcı olur.

Bazı yöneticilerin verdiği rakam ürkütücüdür. Sadece kısa zamanda kaçak yapılan gecekonduların altı bin rakamına ulaşması, işin vahametini göstermektedir.

Hiç kuşkusuz işimiz sadece orman yangınlarının arkasındaki örgütlü suç düzenini bulmakla bitmiyor; birçok yeşil alanın bir takım kimselere ikram edilir gibi satılması da işin bir başka korkunç boyutunu ortaya çıkarmaktadır.

İmar işleri, imar müsaadesi sistemi yeniden düzenlenmelidir.

Okurlarımıza şunu söylemek isteriz ki, Hürriyet bu yangınların suçlularının takipçisidir ve arazi yağmasını yapanları da kamuoyuna teşhir edecektir.

SEÇİM TARTIŞMALARI

İki seçim bir arada şu tarihte yapılacaktır kararı çıkmasına rağmen, bu konudaki tartışmalar, karşılıklı demeçler bütün şiddetiyle sürüyor.

Kimileri tarihin erken olduğu iddiasında bulunurken, kimileri de iki seçimin bir arada yapılmasının zorluğundan söz ediyorlar.

İşin ilginç yanı, her iki iddianın da tartışılabilecek doğru yanları bulunmasıdır.

İki seçimin bir arada yapılmasının en azından oy kaybına sebep olacağı gerçeğinden yola çıkılarak, uzun bürokratik yanına değinilmektedir.

Sanırız, daha uzun zaman bu tartışma gündemden düşmeyecek.

Mutlu haftalar dileğiyle.

X