"Takımları düşürmezseniz, Avrupa'da yer alamazsınız"

Kamuoyu tarafından siyasi kimliğinin yanı sıra sportif kişiliği ile de tanınan eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, “Platini ile konuştum, 'Takımları düşürmezseniz, Avrupa'da yer alamazsınız' dedi” uyarısında bulundu.

10 Mayıs 2012 - 11:47:35

Özellikle son dönemde farklı spor dallarındaki organizasyonlara katılarak “sporcu” yönünü ön plana çıkaran ve sosyal projelere destek veren Tüzmen, spor yapamadığı zaman kendisini adeta “suçlu gibi” hissettiğini söyledi.

Türkiye'nin 2020 Olimpiyat Oyunları ve UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası'na adaylığını değerlendiren Kürşad Tüzmen, “Türkiye, iki büyük organizasyonun altından kalkar. Futbol Federasyonu ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) üyesiyim. Michel Platini ile konuştum, 'Takımları düşürmezseniz, Avrupa'da yer alamazsınız' dedi. Benim de takımları düşüreceğim belli. Başbakanımız istemedi (TFF adaylığı). İstemedi, çünkü Fenerbahçeli. Ben de Galatasaraylıyım (Gülerek). Türk sporu yaşasın. Benim hiç makamda, mevkide gözüm yok. Futboldan anlamam ama bildiğim bir şey var, adaletli yönetirim. Bugüne kadar gümrükleri, dış ticareti adaletle yönettim” dedi.

Sporcu kimliği

Hafta sonu Antalya'da düzenlenen triatlon yarışlarına ve dün Ankara'daki engelliler spor şölenine katılan Tüzmen, “Spor yapmadığım zaman kendimi 'hayatta bir şey başaramayan adam' olarak düşünürüm” diye konuştu.
Sporu sevdiğini anlatan Kürşad Tüzmen, “Spor benim için yaşamın bir parçasıdır. Sporla güne başladığım zaman, o gün benim için daha güzel geçer. Esprili, herkese neşe saçan bir adam haline gelirim. Spor yapmadığım zaman en kötü şekilde suratı asık, insanlara bağıran, çağıran hale geliyorum. Spor bende böyle bir düzgünlük yaratıyor” diye konuştu.

Sporu aktif olarak da yaptığını anımsatan Tüzmen, şunları dile getirdi: “Yüzücülüğüm dönemimde 25 yıl kapalı havuz özlemi çektim. Yakalandığım cilt kanserinin asıl nedeni, açık havuzda öğlen saatlerinde yüzmek zorunda olmamdır. Çünkü, hocalarımız öğlen saatlerinde müsaitti. Halk havuzdan çıkarılır, biz yüzerdik. Maruz kaldığımız güneş nedeniyle sırtımızda yaralar oluşurdu. Tesis eksikliği vardı. Bugün tesislerimiz, antrenörlerimiz var ama sporcularımızda ruh yok.”

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 83 Yorum }
 • Mehmet Gargaci 10.5.2012 15:51:59
  Sezon basindan beridir uygulanan ve alistigimiz bir taktik... Kritik FB-GS maci oncesi moral bozma cabasi..
 • CAN TETTIK 10.5.2012 15:30:28
  DURUP DURURKEN BU ACIKLAMA NEYIN NESI ANLAMADIM NE GARIP BIR ADAM
 • Mehmet Zeki 10.5.2012 15:28:55
  Tüzmen adam gibi adamsın. Keşke başkaları da senin kadar adam olabilse ve taraftarlığı bir kenara bırakıp adaletli bir yönetim sergileyebilseydi. Malesef olan ülkeye ve ülke futboluna olmuştur.
 • gökhan bal 10.5.2012 15:26:50
  sırf fb li futbolcuların kafası karışsın diye çıkarıyorlar bunları sahi türk takımları avrupada son 10 yılda ne yaptı allahaşkına 4 sene önceki çeyrek finalden başka ne var avrupada
 • erhan saglam 10.5.2012 15:24:21
  platini hakli 1 seneden beri dava sürüyor ne takim düstü ne ceza alan oldu .hos avrupaya gitmesekte olur biz bize yeteriz zaten.
 • muharrem kilic 10.5.2012 15:15:24
  Lafına güvenilir biri dese inanırım.
 
HaberlerGalatasarayFenerbahçeAlmanyaniobeburçsurvivorışid