"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Takımı 2’nci Lig’e çıkardı çıtayı Süper Lig’e uzattı

GEÇEN yıl haziran ayının ikinci yarısında Prof. Kenan Mortan öncülük yapmış, Dünya Gazetesi Başyazarı Osman Saffet’in meslekte 50’nci yılını kutlamak üzere yakın dostları bir araya gelmişti.

Buluşmada Şeref Özgencil, Gazi Erçel, Osman İkiz, Tan Oral, Niyazi Önen, Mehmet Tansuğ, kısa süre önce yitirdiğimiz Prof. Erdoğan alkin ve yine aramızdan ayrılan, ancak o gün hastaneden izinle çıkıp eşi Prof. Nevin Ateş’in yardımıyla gelen Prof. Toktamış Ateş vardı.
Osman Saffet Arolat’la ilgili anılar anlatılırken bir öneri ortaya atıldı:
- Dardanel’in ve Çanakkale Dardanelspor’un patronu Niyazi Önen, kulübün yönetimine aldığından itibaren Arolat maçları hiç kaçırmaz oldu. Felç geçirdikten sonra da Çanakkale Dardanelspor’un maçlarını izleme temposunu düşürmedi. Asbaşkan Arolat, Çanakkale Dardanelspor’un başkanlığını hakediyor.
Masadakilerin tümü bu öneriyi destekledi, Niyazi Önen de kabul etti:
- En kısa sürede genel kurulumuzu toplar, Osman Arolat’ı başkan yaparız. Ben Çanakkale Dardanelspor’un başkanlığını kendisine bırakmaya hazırım.
Ben bu konuşmanın o günle ilgili anılar arasına girmekle kalacağını düşünürken birkaç ay sonra Niyazi Önen aradı:
- Osman Arolat artık Çanakkale Dardanelspor’un yeni başkanı.
Süper Lig’i iyi kötü izlerim ama ne Bank Asya’yı, ne 2’nci, ne de 3’üncü Lig’i izlediğimi söyleyemem. Sezon sonuna gelindiğinde ilk bilgiyi Prof. Kenan Mortan geçti:
- Osman Arolat, başkanlığının daha başlangıcında takımı şampiyon yaptı. Spor Toto 3’üncü Lig’deki Çanakkale Dardanelspor 2’nci Lig’e yükseldi.
Aradan bir süre geçti, Osman Arolat da şampiyonluk sevincini paylaştı:
- Elbirliği ile beni Başkan yaptınız. Takım benim Başkanlığımla birlikte 2’nci Lig’e çıktı.
- Ne kadar bütçe ile çalıştınız? Örneğin takımın değeri de kadar?
- 3 milyon dolarlık bir takımız.
- Bundan sonraki hedef Bank Asya’ya yükselmek olacak değil mi?
- Önce Bank Asya ama asıl hedefimiz oradan Süper Lig’e sıçramak.
Yaptığı planı aktardı:
- Çanakkale Dardanelspor’u Süper Lig’e yükselmesi sonrasında da 1 yıl yönetip, ardından başkanlığı Niyazi Önen’in oğlu Mehmet Önen’e bırakmayı planlıyorum. Zaten Mehmet Önen şu anda Dardanel Şirketler Grubu’nu yöneteceği günlere dönük deneyimini artırmakla meşgul.
Bakalım Osman Arolat’ın başkanlık koltuğunda bulunması, Çanakkale Dardanelspor’u Bank Asya ve sonra da Süper Lig’e taşımaya yetecek mi?
Niyazi Önen, takımın bu yolculuğu için gereken bütçeyi ayırabilecek mi?

Ortaklar’da termal su çıktı peynir için başka kaynak bulduk

ÇALLI Gıda’nın patronu Bekir Çallı aradı:
- Mehmet İman’a (İmaj Ambalaj) doğum günü sürprizimiz var. Sizi de bekliyoruz.
Apikoğlu markasıyla bilinen Etsan Gıda’nın Yönetim Kurulu Başkanı Kevork Kartallıoğlu ile Fenerbahçe Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay’ın da aralarında bulunuğu 15-20 kişilik buluşmada Yıldız Holding Gıda ve İçecek Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü’ye Aydın’ın Ortaklar Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yatırımlarını sordum:
- Aydın eski milletvekili Ertuğrul Kumcuoğlu öncülük yaptı, Aydın Sanayi Odası Başkanı Ercan Çerçioğlu davet etti, 2 ay önce kentte Ortaklar OSB dahil bazı kuruluşları gezdim. Orada sizin süt ve peynir fabrikasını da gördüm. Resmi açılış ne zaman?
- 3-4 ayrdır deneme üretimi yapıyoruz. Temmuz ayı başında resmi açılış planımız var.
Aydın’daki termal su varlığının bir başka yönünü ortaya koydu:
- Üretimde kullanmak üzere fabrikanın bulunduğu noktada artezyen açtık. 33-34 derecelik su çıktı. O suyu peynir üretiminde kullanmamız mümkün değildi. Sonra başka bir noktadan kaynak bulduk. Fabrikanın suyunu oradan alıyoruz.
Aydın’da jeotermal enerjiye güvenip sera kuranlar sıcak suya ulaşma sıkıntısı yaşıyor.
Ülker Grubu (Yıldız Holding) peynire su ararken termale denk geliyor. 

X