Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Takım sporcuları stresle kolay mücadele ediyor

Bir araştırmaya göre takım spor branşları ile uğraşan sporcuların ferdi sporculara göre strese daha dayanıklı, sosyal, iyimser ve özgüvenlerinin yüksek oldukları belirlendi.

a.a
SON GÜNCELLEME
GAÜN Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı yüksek lisans programı öğrencilerinden Fikret Alıncak, Yrd. Doç. Uğur Abakay'ın danışmanlığında, takım ve ferdi sporcuların "strese karşı koyma" düzeylerini karşılaştırdı.

Araştırma kapsamında kadın ve erkek 154 ferdi, 166 takım sporcusuna stresle başa çıkma stratejileri ölçeği olarak adlandırılan anket uygulandı.

Değerlendirmede, takım sporlarıyla uğraşan bireylerin ferdi sporculara göre hayata daha iyimser baktıkları, kolay sosyalleşip dertlerini sorunlarını paylaşabildikleri, strese dayanıklı ve kolay başa çıkabildikleri tespit edildi.

Ankette, takım sporcularının ferdi sporculara göre özgüvenlerinin yüksek olduğu, bunun yanında erkek sporcuların kadın sporculara göre sorunlarını daha sakin ve gerçekçi değerlendirdikleri ve mantıklı çaba gösterdikleri ortaya konuldu.

Yrd. Doç. Abakay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, profesyonel sporcuların, müsabaka hazırlık devresi, kilo ayarlama ve karşılaşmalar sırasında yoğun şekilde strese maruz kaldığını söyledi.

Takım sporcularının stresi daha kolay yenebildiğini ifade eden Abakay, anket sonuçlarına göre ferdi sporlarla takım sporcularının strese maruz kalma oranının değiştiğini ifade etti.

Takım spor branşlarıyla uğraşan sporcuların strese daha dayanıklı ve daha kolay başa çıkabilmesinin "takım ruhu" kavramıyla açıklanabilieceğini ifade eden Abakay, "Takım sporcuları arasında motivasyon, kardeşlik duygusu, birlikte hareket edebilme yeteneği daha gelişiyor. Bu yönüyle çocuklarını spora yönlendirmek isteyen ebeveynlere araştırmamız yol gösterici olabilir" dedi.

Abakay, ferdi sporlarla uğraşan bireylere antrenör veya yöneticiler tarafından destekleyici telkinlerin sıklıkla yapılmasını, takım sporlarında ise müsabaka ve antrenman saatleri dışında sporcuların birlikte zaman geçirecekleri sosyal faaliyetlerde bulunulmasını önerdi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler