Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Takım olma yolunda

BASKETBOLDA en büyük kupa Ülker’in oldu. Bu sezon nerdeyse takımı tamamen yenileyen turuncu yeşiller, Efes Pilsen karşısında neredeyse tüm periyotlarda üstün bir oyun sergiledi. Maça hızlı başlayan Efes, arayı açar gibi olduysa da Mirsad’ın inanılmaz direncine yeni oyuncuları Jeff de katılınca, ilk periyot 22-20 Efes’in oldu.

İkinci periyotta Ülker’in genç yabancılarından Pasalic ve oyuna yeni giren Cüneyt, müthiş bir performans ortaya koydular. Yine yeni transferlerden Ömer Onan da katkı verince, Kerem Gönlüm ve Domercant’in çabalarına rağmen bu periyot 27-17, devre de 47-40 Ülker’in lehine geçildi. İkinci çeyrekte dikkati çeken en önemli olay Domercant’in Ülkerli Jeff’e hiç sayı şansı vermeyişiydi.

Mirsad faktörü

Herkes üçüncü periyotta Efes Pilsen’in oyuna ağırlığını koyacağını tahmin ederken Ülker, savunma ve hücumda makine gibi oynayan rakibinin farkı kapamasını engelledi ve bu periyodu da 18-16 üstün geçti. Son bölümde Mirsad’ın (18 sayı, 15 ribaund) inançlı oyunuyla Efes Pilsen’e pota dibinde şans vermeyişi, Ömer Onan’ın savunma ve hızlı hücumdaki başarısı Jeff’in de ayak uyduruşuyla Ülker bu büyük kupaya uzandı. Bu arada genç Oğuz Savaş’ın 7 sayı, 9 ribaundluk performansı hem Ülker hem de Milli Takım için ümit doluydu.

Oyun kurucu farkı

Maçın geneline baktığımızda Efes Pilsen’in oyun kurucuları Popovic ve Ender’in 5 sayılık performansına karşın Ülker’de Stefanov ve Cüneyt’in 19 sayısı, Mirsad’ın müthiş oyunu yanı sıra yeni takım olmalarına karşın savunmada ve hücumda gösterdikleri başarılı performans, büyük kupanın Ülker’e gidişinin öyküsüydü. Lacivert beyazlı takımda Kaya’nın 18 sayı, 9 ribaundluk çabası ise Efes’in kupaya uzanmasına yetmedi.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI