Dünya Haberleri

  Takım elbisenin dönüşü

  Hürriyet Haber
  05.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  İnternet şirketlerinin tepe taklak olması üzerine rahat giyimin yerini yine takım elbise ve kravat almaya başladı. Daha önceki toplantılarda spor giyinen AOL Başkanı Steve Case bile son dönemde kravat ve takım elbiseyi tercih etmeye başladı.

  İnternet zengini genç girişimcilerle birlikte gözden düşen takım elbise ve kravat ikilisi, dot-com diye adlandırılan internet şirketlerinin tepe taklak gitmesi üzerine yine yükselişe geçti.

  Genç internet girişimcileriyle birlikte iş dünyasında tişört, bol pantolon ve beyzbol şapkası ‘in’ olmuştu. Renkli lastik ayakkabılardan giymeyenler ise Eski Ekonomi'yi temsil ediyordu. İş dünyasının önde gelen isimleri bile bu akıma uydu, kravatlar ve takım elbiseler gardroba kalktı.

  Ancak Yeni Ekonomi'nin bel kemiğini oluşturan internet şirketlerinin yükselişi hız kesti ve birçok şirket iflas bayrağını çekti. Ve kravat ile takım elbiseye gün doğdu! Yeni Ekonomi ile birlikte tişört kapitalistleri de gözden kayboldu. Ayakta kalmayı başaran internet yatırımcıları da eskiye geri döndüler. Time-Warner ile AOL'nin evliliği sırasında kravatla kamuoyunun önüne çıkan Steve Case gibi dot-com yöneticileri, müşterilerle buluşmaya giderken bile takım elbiseye giymeye başladı.

  Uzmanlara göre şimdilerde eski ve yeni ekonomi birbiriyle kaynaşıyor. Moda sektörünün sismografları da bu görüşü onaylıyor. Trend konusunda danışmanlık hizmeti veren Doneger Grubu'na göre takım elbise ve kravat satışlarında grafik yükselmeye başladı. Yıpranmış görünüşlü pantolon ve gömleklere artış iş hayatında yer yok.

  Marks & Spencer da reklam broşürlerinde ‘Yeni Ekonomi’nin yönünü belirliyor. Artık iş kadınları ve erkekleri laciverti takım elbiseyi tercih ediyorlar. Füme takım elbise ve beyaz gömlek de yeni akımın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı