Futbol Takım başına 1 hoca bile düşmüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Takım başına 1 hoca bile düşmüyor

Liglerimizde faal olarak 7 bin antrenörün çalıştığını belirten Alaaddin Nagunlu “Her kulübe seçme hakkının tanınması gerektiğini de düşünürsek 26 bin antrenöre ihtiyacımız var” dedi.

TÜRKİYE Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) Genel Sekreteri Alaaddin Naganlu, Türkiye’de 13 bin 265 futbol takımı bulunduğunu ve “Zorunlu Antrenör Gelişim Semineri”ne katılıp Türkiye Futbol Federasyonundan (TFF) çalışma izni alabilen teknik adam sayısının 11 bin civarında olduğunu belirterek, “Bu tabloya göre, her takıma bir antrenör bile düşmüyor. Her kulübe seçme hakkının tanınması gerektiğini de düşünürsek 26 bin antrenöre ihtiyacımız var” dedi.

SÜPER LİGDE 328 ANTRENÖR VAR


Naganlu, TFF kayıtlarına göre, Türkiye’de 20 bin 946 teknik adam bulunduğunu, bunlardan 17 bin 444’ünün TÜFAD’a üye ve faal olarak görev yapabilecek durumda olduğunu kaydetti. TÜFAD Genel Sekreteri, 2013-2014 sezonunda Süper Lig’de 328, PTT 1. Lig’de 224, Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grup’ta 163, Beyaz Grup’ta 198, Spor Toto 3. Lig 1. Grup’ta 136, 2. Grup’ta 143, 3. Grup’ta 164 olmak üzere profesyonel liglerde bin 356, amatör kulüplerde ise 5 bin 473 teknik adamın (teknik direktör, yardımcı antrenör, kaleci antrenörü) görev yaptığı bilgisini verdi.

Alaaddin Nagunlu, “Kulüpler, Dernekler Kanunu ile yönetilmemeli” dedi.

Gençler diplomasızlara emanet

AMATÖR kulüplerinin ekonomik imkansızlıkları nedeniyle 4 bine yakın antrenörün sezonu dinlenerek geçirdiğini ifade eden Alaaddin Naganlu, “Özellikle gençlik geliştirme kategorisindeki takımlardaki çocuklarımız, diplomasız kişilere emanet ediliyor” dedi.

500 liraya çalışıyorlar

NAGANLU “Avrupa’da profesyonel liglerdeki antrenörlerin aldığı ücretler de alt liglerde de tatmin edici rakamlar var. Türkiye’de altyapıda 500-1000 liraya çalışan antrenörler var. Ayrıca Kulüpler, Dernekler Kanunu ile yönetilmemeli” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle