ANTALYA HABERLERİ

Tahtalı'da paraşüt sezonu açıldı

DHA
31.03.2016 - 09:12Son Güncelleme :
DHA

 

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA'nın Kemer İlçesi'nde 2365 metre yükseklikteki Tahtalı Teleferik'te yamaç paraşütü sezonu açıldı.

Tahtalı Teleferik'te yamaç paraşütü uçuşları yaptıran Escape Uçuş Okulu'nun ortağı Mehmet Dursun, bahar dönemine girilmesiyle birlikte uçuş sezonunu açtıklarını söyledi. Tahtalı'da rüzgar hızının maksimum 25 kilometreyi bulduğu her gün atlayış yapıldığına kaydeden Dursun, rüzgar şiddetinin daha fazla olduğu günlerde ise güvenlik gerekçesiyle uçuş yapılmadığını kaydetti.

'Özgürlüğe Uçun' sloganıyla 1 Nisan- 15 Kasım tarihleri arasında yamaç paraşütü atlayışları yaptıklarını vurgulayan Dursun, "15 Kasım'a kadar gökyüzünü yamaç paraşütleriyle renklendireceğiz. Tahtalı Dağı'nın zirvesi yamaç paraşütü için en uygun zirvelerden. Tahtalı Dağı'nın zirvesi kuzey rüzgarları hariç üç cepheden gelen rüzgarı takip edebilen bir konumda. Bu nedenle rüzgar kuzey harici ne taraftan eserse essin atlayışımız gerçekleşiyor" dedi.

20 PROFESYONEL PİLOT

Profesyonel yamaç paraşütü pilotu olan Mehmet Dursun, 2015 yılında aylık ortalama 2 bin 500 atlayış yaptıklarını kaydetti. Yaklaşık 8 ay atlayış yaptıklarına dikkati çeken Dursun, bu yıl ise aylık uçuş hedeflerinin yaklaşık 2 bin 800 olduğunu kaydetti. Şirketleri bünyesinde ticari tandem (çift) atlayış sertifikası bulunan 20 profesyonel yamaç paraşüt pilotunun da görev yaptığına değinen Dursun, bu pilotların yıllık 20 bin civarında atlayış yaptığını kaydetti.

HER MÜŞTERİYE 500 BİN EURO'LUK HAYAT POLİÇESİ

Tahtalı Dağı'nın zirvesinden yapılan atlayışların dünyada tek olduğunu savunan Mehmet Dursun, 2 bin 365 metreden uçuşa geçerek 'sıfır' noktasına inilen başka bir pist olmadığını kaydetti. Dursun, "Tandem organizasyonu olarak dünyanın hiçbir noktasında bu tür bir yer göremezsiniz. Atlayışlar belki 3 bin metreden yapılır fakat 'sıfır' noktasına inilmez. Burada ise 2 bin 365 metreden 'sıfır' noktasına iniş yapabiliyorsunuz. Uçuş süremiz yaklaşık 30 dakika. 12 ay atlayış yapmak mümkün. Zirvede kar olması önemli değil. Paraşüte binen her yolcu için 500 bin Euro değerinde hayat poliçesi yapıyoruz" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Tahtalı'da paraşüt sezonu açıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2016 tarihinde saat 09 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tahtalı'da paraşüt sezonu açıldı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı