Ege Haberleri

  Tahtalı’da iş zor

  Hürriyet Haber
  11.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, Başbakan Bülent Ecevit'den içme suyunun kirlenmesini önlemek için 7 trilyon lira istedi, ama sonuç alamadı.

  BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, İzmir'in 10 yıllık su ihtiyacını karşılayacak, hayati önem taşıyan Tahtalı Barajı'nın kirlenmesini önlemek için geçen aralık ayında Başbakan Bülent Ecevit'den 7 trilyon lira istedi.

  BAŞKAN Piriştina altyapı çalışmaları için gerekli kaynak girişiminden sonuç alamayınca bu kez kirlilik tehlikesini de vurgulayan bir raporla ocak ayında yine başvurdu. Piriştina, belediyelere ayrılan, Acil Destekleme Fonu'ndan 7 trilyon liranın İzmir Valiliği hesabına yatırılmasını istedi.

  ANCAK yine sonuç alınamadı. Önceden belirlenen 1.8 trilyon liralık yıllık ödenek İller Bankası hesabına yatırıldı. İZSU yetkilileri, arıtma yatırımlarının gerçekleşmesi için yeni kaynak yaratılmasının şart olduğunu vurguladı, ‘‘Aksi halde Tahtalı'yı kaybederiz’’ dedi.

  NERELERDE HARCANACAK

  BAŞBAKANLIĞA gönderilen raporda, Tahtalı Havzası için 1999 birim fiyatlarıyla hesaplanan paranın 3 trilyon 382 milyar lirasının İller Bankası, 3 trilyon 595 milyar lirasının Köy Hizmetleri'nce altyapı çalışmalarında kullanılacağı belirtildi. İller Bankası şebeke ve toplayıcılarını tamamlayacak, Köy Hizmetleri belde ve köylerin kanalizasyonuyla arıtma tesislerini yapacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı