Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tahrir değil Azatutyun

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  03.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ermenistan’da ana muhalefet, bir hafta boyunca başkent Erivan’ın merkezindeki Azatutyun (Özgürlük) Meydanı’nda eylem yapma kararı aldı. Arap ülkelerindeki “Tahrir” (Özgürleşme) meydanlarında büyüyen özgürlük dalgasından esinlenen muhalefetin Azatutyun’da ilk iki günde yaptığı oturma eylemi ve açlık grevlerine, yağmura rağmen binlerce kişi katıldı.

  Tartışmalı 2008 seçimleriyle iktidara gelen Devlet Başkanı Serj Sarkisyan ve hükümetine büyük tepki gösteren muhalefet, Erivan’ı endişelendirmeye başladı. Önceki gün 6 bin kişinin Erivan’daki yürüyüşünün ardından meydanda dün de çadırlar kuruldu. Yüzlerce aktivist, bir hafta boyunca bu çadırlarda kalarak tepkileri organize edecek. Gösterilerde, “Serj Sarkisyan gidene kadar buradayız” gibi sloganlar atılıyor.

  Sarkisyan iktidarı gasp etti

  Göstericilerin karşısına çıkarak uzunca bir konuşma yapan eski Cumhurbaşkanı ve şimdiki EUK lideri Levon Ter Petrosyan, “Son dört yılda yasadışı yoldan iktidarı ele geçiren rejimin, halkımıza nasıl davrandığını ve nasıl davranma niyetinde olduğunu görüyoruz. Halkımızın bu rejime karşı itaatsizlik gösterisinde bulunmaya hakkı vardır. Yıl sonuna kadar erken seçim istiyoruz” dedi. Sarkisyan hükümetinin, bir seçim sahtekârlığıyla iktidara geldiğini savunan Petrosyan, “Rejim, iktidar olma yolunda yaptığı hataları düzelte çabası göstermedi. Zaten bunu yapacak kudreti de yok. Çünkü baskıcı ve anti-demokratik çalışma üslubu kanında var” diye konuştu.

  Tahrir değil Azatutyun

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı