Dünya Haberleri

  Tahran uranyum zenginleştirmeye başlayacağını UAEK'ya bildirecek

  A.A
  04.02.2006 - 18:03 | Son Güncelleme:

  İran yönetimi, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Yönetim Kurulu'nun bugün kabul ettiği karar tasarısının ardından, uranyum zenginleştirme çalışmalarına başlayacağına ilişkin yazıyı “bir kaç saat içerisinde” UAEK'ya iletecek.

  İran'ın nükleer müzakere heyetinden bir yetkili, Mehr haber ajansına yaptığı açıklamada, hükümetin meclisin daha önce aldığı karar doğrultusunda, nükleer faaliyetlerine ilişkin bütün gönüllü girişimleri askıya almak zorunda olduğunu belirtti.

  AB ülkeleriyle yürütülen müzakereler sonucunda imzalanan Paris Antlaşması'na göre, uranyum zenginleştirme, santrifüj cihazlarının montajı, gaz santrifüjlerinin yerleştirilmesi ve plütonyum ayrıştırması gibi faaliyetleri askıya aldıklarını anımsatan yetkili, ”Bu şartlar doğrultusunda, İran için bu gönüllü faaliyetleri durdurmak ve uranyum zenginleştirme çalışmalarına başlamaktan başka çare yok” dedi.

  Aynı yetkili, “gönüllü girişimleri ve NPT ek protokolünü askıya alacaklarına ve uranyum zenginleştirme çalışmalarına başlayacaklarına ilişkin yazıyı birkaç saat içinde UAEK'ya ileteceklerini” de kaydetti.

  Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, yaklaşık iki ay önce, meclisin aldığı karar doğrultusunda, ülkenin nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyi'ne sevk edilmesi veya bu konuda bir rapor sunulması durumunda, ”bütün gönüllü girişimlerin askıya alınması için” İran Atom Enerjisi Kurumu'na talimat vermişti.

  İran Atom Enerjisi Kurumu, Ahmedinejad'ın bu talimatı doğrultusunda, uranyum zenginleştirmeye başlanması ve NPT ek protokolünün askıya alınmasına ilişkin UAEK'ya bilgi verecek.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı