İK/Yeni Ekonomi Haberleri

İK YENİ EKONOMİ

  Tahminle dünyayı fethediyorlar

  Ahmet CAN - acan@hurriyet.com.tr
  05.06.2017 - 16:28 | Son Güncelleme:

  Web siteleri ve mobil uygulamaları ziyaretçilere göre kişiselleştiren ve satın alma tahminleri yapan Insider, hızla globalleşmeye başladı. Şu anda 13 ülkede ofis açan şirketin 2018 itibariyle 25 ülkeye ulaşma hedefi var.

  Tahminle dünyayı fethediyorlarGİRİŞİMCİLİK dünyasında dillere pelesenk olan bir tanım var. O da ‘unicorn’, yani milyar dolarlık bir şirket değerine ulaşmak. Bunun için de olmazsa olmazlardan biri hızlı bir şekilde dünya pazarlarına açılmaktan geçiyor. İşte şimdi okuyacağınız hikâye ise hızla globalleşen ve hatta unicorn adayı olan bir girişime ait. Bu girişimin adı ‘Insider’.

  Bundan yaklaşık 5 yıl önce Hande Çilingir, Serhat Soyuerel, Arda Köterin, Okan Yedibela, Mehmet Sinan Toktay ve Muharrem Derinkök tarafından kurulan Insider’ın hızla globalleşme yolunda önemli adımlar atarak şu anda 13 ülkede Türkiye’yi temsil ediyor. Etkin girişimcileri destekleyen Endeavor’ın da ağına katılan Insider’ın neler yaptığını, hedeflerini ve global açılımını şirketin CEO’su Hande Çilingir’den dinledik.

  Web sitelerinin ve mobil uygulamaların en büyük hedeflerinin görüntülenme ve satış oranlarını arttırmak olduğunu ifade eden Hande Çilingir, şu anda dünyadaki en önemli trendin her bir kişiye göre özel olarak sunulması olduğunu belirtti. Çilingir, “Biz buna kişiselleştirme teknolojileri diyoruz. Kullanıcıların ihtiyaç ve ilgi alanları doğrultusunda sitelerde ve uygulamalarda kendilerine özel deneyimlerle karşılaştıkları bir teknoloji. Çok kısa bir anlatımla, sizin gördüğünüz websitesiyle, arkadaşlarınızın gördüğü websitesinin bambaşka olmasını sağlıyoruz. İşin güzel tarafı da bu teknolojiyi markalar için hiçbir kodlamaya ihtiyaç olmadan çok pratik bir şekilde çözüyoruz” dedi.

  Sayılı şirkette var
  Ancak, bunun üzerine Insider’ın işi daha götüren bir teknolojiye imza attığını belirten Çilingir, online kullanıcıların davranışlarını tahmin etmeye başladıklarını anlattı. Çilingir şunları söylüyor: “Bu teknoloji dünyada sayılı sayıda şirket tarafından geliştiriliyor ve online kullanıcıların gelir düzeylerini ve satın alma ihtimallerini tahmin ediyor. Bu tahminlere göre müşteri deneyimleri sunuyor. Şu anda farklı sektörlerden 300’den fazla marka Insider kullanıyor. Bu müşteriler arasında Toyota, UNIQLO, Singapore Airlines, Media Markt, Lenovo, Garanti, New Balance, AVIS, BBVA, Fiat, Delivery Hero, Ticketmaster, Air Arabia, Dominos, McDonalds, Newsweek ve CNN gibi markalar var.”

  Şu anda toplam 13 ülkede ofisleri olduğunu belirten Çilingir, bu teknolojiyi götürmek istedikleri ilk yerin, Avrupa’dan çok büyük bir hacme sahip olmasından dolayı Rusya olduğunu belirtti. Çilingir, “İlk yurtdışı ofisimizi Moskova’da açtık. Arkasından potansiyelin hep yüksek olduğu ve eTicaret’in yüzde 200 büyüdüğü pazarlara gittik. Hemen ardından Londra ve Varşova ofislerimizi açtık. 2016 yılının başından beri Asya Pasifik bölgesinde Singapur, Jakarta, Seul, Ho Chi Minh, Tokyo ve Sidney ofislerimizi açtık. Şu anda Japonya ve Güney Kore’de hızla büyümeye devam ediyoruz” diyor.

  Sosyal sorumluluğu unutmadı
  ÇİLİNGİR, ‘1+1+1’ ismini verdikleri sosyal sorumluluk projesi geliştirdiklerini belirterek, “Bu projeyle çalışanların maaşlarının yüzde 1’ini zamanlarının yüzde 1’ini ve şirketin karının yüzde 1’ini bir fona bağışlıyoruz. Bu fon sayesinde, projede yer alan teknolojiye meraklı öğrencilerin bizim teknoloji ekibimizle buluşup hem kodlama eğitimleri almalarını hem de vizyon kazanmalarını hedefliyoruz. Tüm 1+1+1 öğrencilerimizin hem bir yabancı dil öğrenmesini hem de ayda bir kez tiyatroya, operaya, baleye gitmesini sağlıyoruz. İstanbul’da şu anda aktif olarak 1+1+1 projesini sürdürüyoruz ama diğer şehirlere de yayılmasını istiyoruz. Önümüzdeki yıllarda teknolojinin ciddi anlamda bir atağa geçeceğini ön görüyor ve dolayısıyla bu projeye büyük anlam veriyoruz” diyor.

  2018’de 25 ülkeyi hedefliyor
  INSIDER’ın Asya Pasifik bölgesinde hızla büyüdüğünün altını çizen Çilingir, şunları söylüyor: “Bu hızla büyümeye devam ederek 2018 yılı sonunda 25 ülkede ofislerimiz olmasını planlıyoruz. Bizim Insider olarak uzun vadeli hedefimiz her zaman Türkiye menşeli yenilikçi global bir teknoloji şirketi çıkartmak ve ülkemizde vizyon anlamında teknolojinin yaratacağı etkileri göstererek Türk insanının bu alanlara yönelmesini, emek sarf etmesini ve vizyon geliştirmesini sağlamak. Bizim için en büyük şey bu amaca adım adım yaklaşmak. Teknoloji tarafında da, data tahminleme teknolojilerini sağlık sektörüne taşıyarak hayat kurtarmak istiyoruz.”

  Etiketler: kişileştirme
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı