Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tahmin felaketi

  Hürriyet Haber
  22 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 22 Mart 1998 - 00:01

  Hortumlardan biri, Georgia Eyaleti'nin kuzeydoğusunu vurdu. Birkaç saniyede oluşan dev hortum, 20 km uzunlukta, 1 km genişliğinde bir alanı yerle bir etti. Düzinelerce ev, 2 okul ve 11 tavuk çiftliği tahrip oldu. Bunu daha zayıf diğer hortumlar izledi. Hortum faciasında aralarında 4 çocuğun da bulunduğu 12 kişi öldü, 2'si ağır en az 85 kişi yaralandı.

  Karavanlar havada uçtu

  Benzer bir hortum da Kuzey Carolina'da 2 kişinin yaşamına maloldu. 19 kişi ise sıyrık ve yaralarla felaketi ucuz atlattı. Faciada Georgia'nın kuzeyindeki Hall bölgesinde karavan evler de büyük zarar gördü. Hortumun hızıyla havalanan karavanlardan biri hızla yere çarparak paramparça oldu.

  12 bin kişi elektriksiz

  Hortumda en çok zarar gören Gainesville'de 12 bin kişi elektriksiz kalırken, Vali Zell Miller, Hall, White, Habersham ve Rabun bölgelerinde acil durum ilan etti. 100 Ulusal Muhafızı enkaz çalışmalarına yardım etmeleri için seferber eden Vali Miller, olası yağmalama olaylarına karşı sıkı güvenlik önlemleri aldı.

  Evsiz kaldı

  Gainesville'deki karavan evleri hortumda kağıttan evler gibi yıkılıp yerle bir olan Ginny Cast, annesi Linda Taylor'a sarılarak teselli bulmaya çalışıyordu.

  Hortum böyle ezip geçti

  Birden bire patlak veren hortumlar, meteoroloji radarlarında önceden tespit edilemedi. Gainesville'i ezip geçen hortumlarda çok sayıda ev, okul yerle bir oldu. Hasar henüz saptanamadı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı